Boşandılar, Ya Sonra?

0

Sonu iyi bitsin ya da kötü, izlediğim filmlerin, veya okuduğum romanların ardından bir sonraki aşamanın ne olduğunu sorgular dururum. Mutlu son, öyle sürüp gitmiş midir?  Sonu hüsranla bitenler için ise “keşkeler” gezinip durur aklımda.

Habere atılan başlık ;“ Ambulansta Boşandılar…”

Bugün pek çok gazetenin internet sitesinde yer aldı bu haber. Özetleyecek olursak, İzmir’de yaşayan ve 27 yıldır evli olan bir çiftin boşanma davasından bahsediliyor. Hürriyet gazetesinde yer alan haberde, Kaplan çiftinin şiddetli geçimsizlik gerekçesiyle anlaşmalı boşanmak üzere mahkemeye başvurduğu belirtiliyor. Çiftin boşanma davasının ambulansta görülmesinin nedeni ise, 250 kilo olduğu söylenen S. Kaplan’ın hipertansiyon ve obeziteye bağlı sorunlar dolayısıyla yürüyememesi…

Taraflar birbirinden nafaka ya da tazminat talebinde bulunmamış, hakim de ambulansın önünde yapılan duruşmada çiftin boşanmasına karar vermiş. Haberin içinde S. Kaplan’ın bakıma muhtaç olduğu bilgisi de yer alıyor…

Mahkemenin taraflardan birinin sağlık sorunları nedeniyle ambulansta yapılması mutlaka ilgi çekici bir olay. Ancak belki de üzerinde düşünülmesi gereken başka konular var.

Boşandılar, ya sonra? Aşırı kilo ve bunun beraberinde getirdiği sağlık sorunlarıyla bu insan yaşamını nasıl sürdürecek? Ya da bunun için daha önce bir şeyler yapılabilir miydi? Haberde, çiftin  50 yaşlarında olduğu söyleniyor. Artık boşandıklarına göre erkek kendisine yeni bir hayat kurabilecek. İlk anda evlilik kurumunun yaşamın mutluluklarını ve acılarını paylaşmak anlamına geldiği düşüncesiyle  erkeğin eşini yarı yolda bıraktığı fikrine kapılıyorum. Öte yandan karşılıklı anlaşarak boşandıklarını hatırlayınca belki de hiç olmazsa birisi daha iyi bir hayat sürsün diye bu kararı almış olabileceklerini  düşünüyor insan.  Süreç nasıl gelişmiş olursa olsun, kadın içinde bulunduğu sağlık problemleriyle mücadelesine yalnız devam etmek zorunda kalacak.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın