Bodrum’da Ev Almak İsteyenler İçin Önbilgi

0

Bu topraklarda yetişen her birey gibi benim de genetik kodlarımda her şeye rağmen bir ev sahibi olma hırsı var. Geçen yıl ani sayılabilecek bir kararla büyük kentten daha küçük bir yerleşim birimine göçtük. İlk yılı, alışma dönemi olarak ilan ettiğimizden konforlu bir evi kiraladık. Hem ortamı tanımak, hem de bu ölçekte bir yerde yaşayıp yaşayamayacağımızı anlamak açısından risk almanın manası yoktu. Bir yıl göz açıp kapayıncaya kadar geçti. Sonuç; aile olarak burada kök salmak istiyoruz…

Kök salmanın diğer bir anlamı da hatırı sayılır bir kira vermek yerine kriz eşiğinde salınıp duran ekonomiye rağmen ev kredisi borcunun altına imza atmak demek. Neyse o noktaya henüz gelemedik.

bodrum yeni siteler

Önce ev bulmak gerekiyor. İddia ediyorum bu yarımadada satışa çıkmış evler konusunda fena sayılmayacak uzmanlığım var artık. Önce aradığım evin özelliklerini netleştireyim. Üç oda bir salon ama mutlaka bahçeli olmalı. Eğer kentin tepelerine doğru çıkacaksam deniz manzarasına hayır demem elbette. Yoksa kalırdım büyük şehirde değil mi? Bir de ev rutubetsiz olacak tabii.

Ev aradığım yer Bodrum. Burada evlerin neredeyse tümü “yazlık “ konut mantığıyla yapılıyor ama yaz-kış yaşayanlar için arada “soğuk” geçen aylar da var. (Tecrübeyle sabit.)  Evlerde “ısınma genel olarak klima ile sağlanıyor” deniyor. Ancak bu tümüyle bir kandırmaca. İnanmayan bu bölgede elektrikli ısıtıcı ve şömine satış rakamlarına bir göz atsın.

bodrum ev arama insaat

 

Yurdumun son dönem kalkınma projesi olarak sunulan inşaat salgını buraya da sirayet etmiş. Ne var ki, Bodrum’da inşaata uygun arazi çok sınırlı. Sorunlar çözümlerinin de beraberinde getirir. Ya, “orman niteliği kaybettirilmiş arazi” bulunuyor ya da çok küçük arsalara zihni-sinir projeleri geliştiriliyor. Doğayı yok etmeye yeminliler, burayı da ele geçirmiş. Yeşile tahammül kalmamış.

bodrum tas ev

Tüm iyi niyetimle önerilen evleri geziyorum. Bodrum’un “taş evleri meşhur” dediler. Arada geleneksel özelliklerini koruyan evlere rastladım. Çok güzeller. Bir de çakma taş evler var sadece duvarlara taş sıvanmış modern inşaatlar. İki grup için de istenen fiyatlar bizim bütçeyi fersah fersah aşar.

3-5 ayda tamamlanmış yeni evleri çizen mimarların perde, panjur ve güneşlik üreticilerinden yüzde aldığından ciddi bir şekilde şüpheleniyorum. Çünkü bir odanın üç duvarının cam olmasını başka nasıl açıklayabilirim. Evlerin içinin tasarımında Japon kültürü izleri var. Çünkü odaya bir yatak koyduktan sonra hareket etmek için ciddi bir çaba harcamak gerekiyor. Yeni evler yapılırken, komşuluk ilişkilerinin gelişmesine de özel önem verilmiş. Komşunuzun haberi olmadan hapşıramazsınız bile. Dip dibe yapılmış evlerden oluşan sitelerde durum böyle.

bodrum ev kerpic

Ev olduğu iddia edilen kerpiç yığıntısını sadece arazisi için konut olarak sunulmasından bahsetmiyorum bile… İlanlarda malikâne olarak tanımlananların kapısından geçmeye dahi cüret etmedim doğal olarak. Bu arada Bodrum’da ev arazi satışlarında Lira pek makbul değilmiş. Turizm merkezi olduğundan sanırım, fiyatlar Dolar ya da Euro bazında telaffuz ediliyor. Evin denize yakınlığı ya da deniz manzarasına sahip olması, konutun metrekaresinden veya özelliklerinden bağımsız olarak fiyatı belirliyor. Yani 75 metrekarelik bir yıkıntıya “denizi görüyor “ diye astronomik bir rakam istenebiliyor.

bodrum ev aramason

15 binden fazla satılık ev ve bine yakın emlakçının var olduğu söylenen Bodrum’da “bize uygun”  ev arayışım sürecek. Ama turizm mevsiminin açılmasıyla birlikte satıcıların akıllarından geçecek rakamların nereye varacağı sorusu kafamı kurcalamıyor değil…

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın