Bitkisel Yağlar Ve Faydaları; Selülit Giderici Yağ

0

Doğaya dönüş,sorunlara bitkisel çözüm arayışları, aktarları daha da ön plana çıkardı.Özellikle de yaz mevsiminin yaklaştığı bugünlerde… Ağırlıklı olarak kadınların alış veriş yaptığı aktarlar “en çok nasıl zayıflarım, nasıl daha iyi bronzluk sağlarım veya hangi yağ ile selülitlerimi yok ederim” sorularına cevap arıyor. Biz de aktarları gezdik ve hangi yağ, nerede daha çok işimize yarar sizin için öğrenmeye çalıştık.
Ülkemizde çok fazla sayıda yağ ve esansa ulaşmak mümkün. Yazımızın ilkinde, önceliği yaz ayları çok yakın olduğu için selülit giderici yağlara ayırdık.
Unutulmaması gereken en önemli nokta, öncelikle bu yağlardan sağlığımız için nasıl faydalanabileceğimiz, sonra da diğer kullanabileceğimiz alanlar.

Selülitleri Gidermek İçin Kullanabileceğiniz Yağlar;

Aşağıda faydaları ve kullanım şekilleri ile dökümü bulunan yağları selülitleri gidermek için birebir kullanabileceğiniz gibi, hepsi veya bazılarını karıştırmak da mümkün. Hatta daha bereketli olması için bir miktar saf zeytinyağı ile karıştırdığınızda daha uzun süre kullanım imkanı sağlarsınız. Özellikle her sabah ve gece yatarken hazırladığınız karışım ile, selülitli bölge başta olmak üzere cildinize uyguladığınızda hem sorunlarınızdan büyük ölçüde kurtulacak hem de daha sağlıklı bir cilde kavuşacaksınız. Üstelik de çok para harcamanız gerekmeyecek. Eğer düzenli masaj yaptırıyorsanız, yine bu yağlardan yapacağınız karışım daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır.
1-Biberiye Yağı; kan dolaşımını artırıcı, gaz giderici, uyku düzenleyici, idrar söktürücü, bronşit, sinüzit, romatizma tedavisinde etkili olduğu belirtiliyor.
Kullanılışı; Dahilen bir fincan suya 2-3 damla damlatılarak içilmesi tavsiye edilmektedir. Sinüzit ve romatizmada masaj yapılarak kullanılması tavsiye edilmektedir.
2-Ardıç Yağı; İştah açıcı olduğu ve selülit, deri hastalıkları, romatizmal hastalıklar ile krampların tedavisinde etkili olduğu ifade söyleniyor..
Kullanılışı; Bir fincan suya 2-3 damla damlatılarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Masaj yapılarak cilt altında toplanan yağların terleme yolu ile atılmasına yardımcı oluyor..
3-Buğday Yağı; Cilt rahatsızlıklarında yumuşatıcı, kırışık önleyici, besleyici; saçlarda besleyici ve yumuşatıcı, selülit ve hücre yenilenmesinde yardımcı olduğu bilinmektedir.
Kullanılışı; Günde bir çay kaşığı dahilen tüketebilir, haricen ise cilde masaj, saça friksiyon olarak uygulayabilirsiniz.
4-Jojoba Yağı; Sivilce, egzama, selülit tedavisinde etkili. Bu yağın masaj yolu ile kullanılması, saçların güçlenmesi ve kepeğin önlenmesi için ise friksiyon yaparak kullanılması tavsiye edilmektedir.
5-Kayısı Yağı; Cilde canlılık verici, nemlendirici ve esans olarak kullanılmaktadır. Pamuk yardımı ile sürülmesi öneriliyor.
6-Portakal Yağı; Hazımsızlık, kan dolaşımını düzenleyici, romatizmal rahatsızlıklar, sinirleri yatıştırıcı ve antiseptik özelliği yanında cildi sıkılaştırıcı, sivilce kurutucu olduğu bilinmektedir.
Kullanılışı; Dahilen günde 3 defa 1 fincan suya 4-5 damla damlatılarak tüketilmesi, haricen ise masaj yapılarak kullanılması tavsiye edilmektedir.
7-Keten Yağı; Hazmı kolaylaştırıcı, mide ağrıları ve kabızlığı giderici, kolestrol düşürücü, sindirim sitemi iltihapları etkili olduğu söyleniyor.
Kullanılışı; Dahilen günde 3 defa bir fincan suya 1 çay kaşığı karıştırılıp içilmesi, haricen birebir badem yağı ile karıştırılarak masaj yapılması tavsiye edilmektedir.
8-Limon Yağı; Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısında, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici, ferahlık verici, sivilce ve cilt bakımında kullanıldığı bilinmektedir.
Kullanılışı; Dahilen bir fincan suya 2-3 damla damlatılarak içilmesi, haricen birebir badem yağı ile karıştırılarak masaj yolu ile kullanılması öneriliyor.
9-Nane Yağı; Mide bulantılarını kesici, hazmı kolaylaştırıcı, gaz söktürücü, sinirleri kuvvetlendirici, sinüsleri açıcı, migren ve baş ağrılarında etkili olduğu bilinmektedir.
Kullanılışı; Dahilen günde 3 defa 1 şeker parçası üzerine veya bir fincan suya 4-5 damla damlatılarak içilmesi, haricen cilde masaj ile kullanılması tavsiye edilmektedir
10-Lavanta Yağı; Baş ağrısı stres, romatizmal ağrılar ve antiseptik olarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Cilde masaj yaparak veya banyo suyuna 8-10 damla damlatarak vücudu rahatlatma amacıyla kullanabilirsiniz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın