Bitki Çayları Ne Kadar Masum ?

0

Bitki çaylarını sürekli tüketiyoruz. Kimi zaman tadını sevdiğimiz için kimi zaman da uykusuzluk, bağırsak problemleri, soğuk algınlığı, kilo vermek için kullanırız.

Aslında her şeyin fazlası zarar, içinde fizyolojik rahatsızlıkları tedavi eden etkili bileşikler içerdiği için sağlık problemleri yaratabiliyor.

Bitki çayı hazırlanırken, poşeti kaynar suya koyup 3-5 dakika bekletmelisiniz, ayrıca suyun klorsuz olması gerekiyor. Tatlandırıcı ve şeker katılmadan, bekletmeden, 1 çay kaşığı bal eklenerek içilmesi öneriliyor.

  • Aromatik olan adaçayı, ıhlamur gibi çayların tüketiminde problem olmuyor.
  • Ginseng çayları uyarıcı, zihinsel ve fiziksel kapasiteyi artırıcı özellikte olduğundan gündüz saatlerinde tüketilmelidir. Sarı kantaron çayı uyku verir, rahatlatıcıdır ve mide ağrılarına iyi gelir. Yatmadan 1-2 saat önce içerseniz iyi olur. Ayrıca doğal antidepresan özelliği ile serotonin hormonunu artırır ve mutluluk verir.
  • Çayın doğal hali yeşil çay, fermente hali ise siyah çaydır. Günde 2-3 fincan yeşil çayın kanserden koruyucu etkisi vardır.

Ancak şifa amaçlı içilen bitkisel çaylarının tüketiminin sınırlandırılması gerekiyor.

  • Adaçayı kalp hastalarında çarpıntıya neden olur, tansiyonu yükseltir. Ayrıca fito-ösrojen bileşiği nedeniyle erkeklerin günde en fazla 1 fincan içmesi önerilir. Siyah ve yeşil çay kafein içerdiğinden yine çarpıntı ve tansiyon yapar.
  • Özellikle yeşil çay ve papatya çayı beraber kullanıldığında demir emilimini bozarak, demir eksikliği yaratabilir.
  • Hamilelerin bitki çayı kullanımına özellikle ilk 3 ay dikkat etmesi gerekiyor. sabah bulantıları için kullandığı zencefil çayının fazla dozu düşüğe neden olabilir.
  • Zerdeçal, rezene, tarçın, biberiye, adaçayı, papatya, fesleğen çayları da rahim hareketlerini artırabilir.
Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın