Birlikte Tüketildiğinde Etkisini Artıran Besinleri Biliyor musunuz?

0

Besinlerin etkileri farklı, bazılarını beraber tüketirseniz etkileri olumlu yönde artıyor.
Mango ve yumurta ile daha sıkı bir vücuda sahip olup hem cildinizi güzelleştirir hem de vitamin desteği alırsınız. Mango C vitamini zenginidir, yumurta da kolajen oluşumuna yardım eden proteinin yapı taşı iki amino asit içerir.
Omletinize mango ekleyerek tüketebilirsiniz.


Karabiber ve yeşil çay ile daha ince bir bele hazırlanın. Üstelik yemek yerken su yerine yeşil çay içerseniz daha fazla doyarsınız. Yeşil çaydaki bileşenler açlık ve doymayı düzenleyen hormonları etkiliyor.
Bir fincan yeşil çayın içine demleyin ve içine yarım çay kaşığı karabiber ekleyin.
Yine yeşil çayı bir limonun suyu ile beraber içerseniz içerdiği kateşinler kalp krizi riskini düşürür.


Siyah fasulye ve kırmızı dolmalık biber ile bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Fasulyeden demir emilimi kırmızı etten daha zordur. C vitamini zengini kırmızı biber ile beraber yediğinizde demir emilimi artar.
Siyah fasulye, kırmızı biber ve turşu ile sağlıklı öğünler hazırlayabilirsiniz.


Kepekli tahıl ve yoğurt ikilisi size daha sağlıklı bir sindirim sistemi sağlar. Yoğurdun doğal probiyotik etkisi ile kepekli tahıl birleştiğinde hem bağışıklığınız güçlenir hem de bağırsaklarınız daha iyi çalışır.
Kendi yaptığınız bir kap yoğurda 1/3 kap kepekli tahıl ilave ederek tüketin.


Hindiba ve kara lahanayı beraber yediğinizde iskelet sisteminizi güçlendirirsiniz. Kara lahana kalsiyum zenginidir, ıspanağın üç katı kalsiyum içerir. Hindiba ile beraber daha çok kalsiyum alırsınız. Salatalarınıza bolca ekleyerek yiyebilirsiniz.
Çiğ badem ve kuru kayısıyı bir arada yediğinizde LDL oksidasyonunu azaltarak kötü kolestrolü önler. Kayısı C, E vitaminleri ile antioksidan zenginidir.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın