Bir “Keşke Olmasaydı” Hikayesinin Sonu…

0

“Bizim açımızdan Ahmet Kaya’nın keşke olmasaydı hikayesini hatırlıyorsunuz. Bu da bir keşke olmasaydı. Keşke olmasaydı diyeceğim. Anayasa Mahkemesi’inin attığı hukuki adım için teşekkür etmeliyiz. Keşke olmasaydı,keşke mahkeme Anayasa Mahkemesi’ne işi bırakmasaydı…”

92 gün boyunca tutuklu kaldıkları Silivri Cezaevi’nden tahliye edilen Cumhuriyet Gazetesi’nin Ankara Temsilcisi Erdem Gül yaşanan süreci işte bu sözlerle özetliyordu.

bir keske olmasaydı hikayesi1

Dün tüm dikkatleri üzerinde toplayan Anayasa Mahkemesi Mahkemesi Genel Kurulu, 3’e karşı 12 oyla, MİT TIR’ları haberleri nedeniyle tutuklu olan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün “kişi hürriyeti ve güvenliği”, “düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti” ve “basın hürriyeti” haklarının ihlal edildiğine karar vermişti.

Saatler 3.15’i gösterdiğinde Can Dündar ve Erdem Gül, Silivri Cezaevinden tahliye edildi.

Can Dündar serbest kaldıkları ilk dakikalarda yaptığı açıklamada içeri girerken bir tek şey dilediğini belirtti.

“O bizi buraya tıkan nefret öfke, bizim içimize salmasın. Bizi zehirlemesin. Ve biz zehirlenmeden çıktık. Kin duymuyoruz.  öfke duymuyoruz ama mücadele etmeye çok kararlıyız. Eskisinden daha yüksek bir sesle kendimizi savunmaya devam edeceğiz henüz bitmedi. Biz tahliye olduk ama davamız devam edecek. Bu bir basın özgürlüğü davasıdır.”

Not: Fotoğraflar Cumhuriyet Gazete’nden alınmıştır.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın