Bir Asit Yağmurumuz Eksikti…

0

Gün geçmiyor ki, yeni bir felaket senaryosu ile karşı karşıya kalmayalım. Sırada ülkemizin özellikle doğu ve güneydoğusunu etkileyebilecek asit yağmurları var.

Olay, terör örgütü İŞİD’in kendisine yönelik havadan yapılacak operasyonları engellemek için, Musul’un güneyindeki Mişrak kükürt üretim tesislerini ateşe vermesiyle başladı. Ardından Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, bu tesisten yayılan zehirli gazların yayılımını gösteren bir harita yayınladı.

nasa-haritasi-asit-yag%cc%86muru

 

Haritada zehirli gazların Türkiye’ye geldiği gösteriliyordu. Yani yarın için asit yağmuru riskinden bahsediliyordu. Hakkari, Şırnak ve Mardin’in asit yağmuruna maruz kalması bekleniyordu.

Asit yağmuru riskiyle ilgili haberlerin basında yer almasının ardından Meteoroloji bir açıklama yayınladı. Açıklamada;

“Bugün bölgede güneyli rüzgâr akışlarına yağış eşlik etmesi beklenmediğinden asit yağmuru riskinin oldukça zayıf olduğu değerlendirilmektedir. Bu gece saatlerinden sonra ve yarın (Cuma günü) bölgenin tekrar yağışlı bir havanın etkisine gireceği tahmin edilmektedir.

Yağışla birlikte bölgedeki rüzgâr akışlarının zamanla kuzey yönlere dönmesi beklendiğinden asit yağmuru riskinin zayıf olduğu değerlendirilmektedir

Uydu görüntüleri analizlerinde bugün güneyli hava akımları ile ülkemizin güneydoğu kesimleri üzerine etkisini azaltarak gaz taşınımı olduğu görülmektedir. Bu gece tekrar başlaması beklenen yağışın atmosferde bulunan bu gazı ilk etapta yere indirmesi söz konusudur. Daha sonra ise rüzgar döneceği için bölgeden ülkemiz üzerine gaz taşınımı ve asit yağmuru riski beklenmemektedir.”

asit-yag%cc%86muru

 

Yetkililer, gaz taşınımının Türkiye açısından bir risk taşımadığını söylüyor. Ancak yine de tedbiri elden bırakmamak gerek. Bu gazların solunmasının insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğu belirtiliyor. O nedenle asit yağmurunun görülebileceği bölgelerde açık havada kalmaktan kaçınılması öneriliyor.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın