Beslenmenizin Sağlıklı Olması Sizin Elinizde, Nasıl mı?

0

Elinizi nelere atıp, nelerden çekmeniz gerektiğini bilseniz de bazen kendinizi dizginlemek zor oluyor. Gerçekten de sağlıklı beslenmenin ipleri sizin elinizde; hiç bilmedikleriniz olduğu gibi bazılarını tekrar hatırlamanız gerekebilir.

Bal ve pekmez doğal olduğu halde şeker içeriyor. Ama asıl tehlike bu değil, özellikle 80 derecenin üzerinde pişirildiğinde HMF adlı kanserojen bir madde üretiyorlar. Yani keke koymak yerine üzerine soğuk bir sos olarak gezdirmeniz daha sağlıklı olacak.

Tam tahıllı lavaşı mutfağınızdan eksik etmeyin. Bir tanesi 2 dilim ekmek yerine geçiyor, sağlıklı dürümler hatta sağlıklı pizzalar kurtarıcınız olabilir.

Sihirli baharatları eşit miktarda karıştırarak yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Pul biber, nane, kekik, zencefil,zerdeçal, çörek otu ve karabiberi bir kavanozda karıştırın, bunlar beraber kullanıldığında daha faydalı oluyor.

Kestane tam kış lezzeti, çok sıcak yerseniz kan şekerini hızla yükseltip düşürür. Uzun süre tok tutması ve besin değeri yüksek bir ara öğün olarak yemek istiyorsanız haşlanmış veya közlenmiş olarak sütlü kahve veya sütle beraber yiyin.

Patatesi kim sevmez, doğru yemeyi bilmediğinizde kan şekerinizi oynatır. Dünyada en çok tüketilen bu kök sebzeyi az pişirin. Muhakkak bir protein ile beraber en fazla 200 gram yiyerek dengeleyin.

Türk kahvesinin iki fincanı, Amerikan kahvesinden 120 kat fazla sağlıklı bileşen içerir. Her gün içmenin zararı olmadığı gibi, düzenli içenlerin damar sağlığında iyileşme görülüyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın