Besinleri Doğru Saklama Rehberi

0

Çoğu kişinin ihtiyacı olduğu zaman elinin altında olmasını istediği besinler vardır. Acil bir şey hazırlamanız gerektiğinde buzdolabınızın içinde gerekli malzemelerin olduğunu bilmek çok güzel. Doğru yöntemlerle saklamak şartıyla bunlar gerçekten hayat kurtarıyor. Hele çalışan bir kadınsanız daha da önem kazanıyor.
Saklama süresi ürünün içerdiği yağ ve su miktarı ile değişir, yağ miktarı arttıkça saklama esnasında yağlar bozulur.

saklama3

Sebzelerin saklanma süreleri farklı; domates,marul ve ıspanak 4-7 derece arasında 2-3 gün, bakla,taze fasulye ve bezelye 3-4 gün dolapta durabilir. Dolaba koyarken poşetlerinden çıkarmak,yıkamamak ve nemlerini kaybetmemesi için temiz kağıt havlulara sarmak gerekir. Sebzeleri mevsiminde dondurmak gerekir. Önce sıcak suya batırmak ve dondurduktan sonra çözdürmeden pişirmek doğru olur.
Meyveleri dolaba yıkamadan koymalı, nem oranı önemli çünkü azaldıkça buruşup sararır. Üzerinde bulunan ince kağıtları çıkarmayın. Muz dışındaki meyveler dolapta 4-7 derece arasında saklanabilir. Elma,armut,limon ve portakal 1-2 hafta, kayısı,üzüm,şeftali 4-5 gün, çilek ve kiraz 1-2 gün buzdolabında kalabilir.

saklama4

Peynirler içinde bulunduğu salamura sudan çıkarmadan, tenekesinde serin ve karanlık bir yerde saklanmalıdır. Kalıp peynirler 4 derecede kalabilir. Kapalı kaplarda yumuşak peynirler 2 hafta, yarı sert peynirler birkaç hafta, sert peynirler 1 ay dayanır. Kaşar peynirini ise streç folyoya sarabilirsiniz.
Genellikle yapılan hata yumurta kutularını atmak olduğundan, son kullanma tarihlerinde sıkıntı yaşanabilir. 3-5 hafta arası durabilir ama yine de kullanmadan önce tazeliğini anlamak için bir kaseye kırarak sarısının ve beyazının dağılıp dağılmadığını kontrol edin.
Evde yaptığınız yoğurtlarda pastörize sütten vazgeçmeyin, bir hafta yoğurdunuz taze kalır, sonrasında ekşir.

saklama5

Et, tavuk ve balıkta ise dikkat etmek şart, dondurucudan çıktığında oda sıcaklığında çözerseniz bakteriler çoğalır. Tezgahın üzerinde, sıcak suda veya kaloriferin üzerinde kesinlikle çözdürmeyin. Birçoğunu zaten çözmeden pişirebilirsiniz. En doğrusu bir gün önce derin dondurucudan soğutucuya indirerek çözmeniz, mikrodalga da sağlıklı olur.
Pişmiş etli yemekleri buzdolabında 3-4 gün, dondurucuda 2-3 ay saklayabilirsiniz.
Zeytinyağlı sebzeler buzdolabında 4-7 gün, dondurucuda 3-4 ay taze kalır.
Plastik kaplarda saklayacaksanız okla gösterilen üçgenin içindeki 1,2,4,5 kodlarına dikkat edin, bunlardan özellikle 5 numara polipropilen plastiktir ve en güvenli plastik türüdür. Alüminyum kaplardan uzak durun, porselen ve çelik kapları kullanın.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.