Başkalarının Hayatı Gerçekten Sizden Daha İyi mi?

0

Çevrenizdeki kimse diğerine benzemiyor. Herkes farklı özelliklere sahip.

Çocukluğunuzdan bu yana sizden daha yetenekli, akıllı, popüler olduğunu düşündüğünüz onlarca kişi ile karşılaştınız. Kiminin notları daha iyi, kıyafetleri daha şık, evleri daha güzel, arabaları son model, daha çok seyahat ediyor, daha çekici, daha popüler, daha…

İnsanların çoğu kendisini başkaları ile kıyaslıyor. Bu kıyaslama kıskançlık halini alırsa asıl kıyamet orada kopuyor. Arkadaşlarınızın sosyal medyada yaptığı paylaşımlar sizi imrendiriyorsa, başarıları moralinizi bozuyorsa, hayatı sizinkinden daha tatmin edici görünüyorsa onun sahip olduklarını istemeye başladıysanız kendinize ve çevrenize zarar verirsiniz.

Neden onların hayatının sizden daha iyi olduğunu düşünüyorsunuz; çünkü bu bilgileri bilişsel sisteminiz değerlendiriyor. Gerçekten sahip olduklarınızın yerine sizin kendi durumunuzu nasıl gördüğünüz önemli olmaya başlamış demektir. Farketmeden kendinizi cezalandırmaya başlarsınız.

Önemli olan sizin neyi başarmak istediğiniz, sizin neyi arzu ettiğinizdir. Özenme duygusu aslında hem geliştirici hem de baltalayıcıdır. Doğru yönde kullanırsanız kendinizi ve çevrenizi geliştirirsiniz. Olumsuz yönde kullanırsanız ya da bastırırsanız yaşantınızı yıkmaya başlarsınız.

Gerçekten ne istediğini bilmek rekabet ve karşılaştırmalarda motive edici olur.

Hiç düşündünüz mü; siz başkalarının hayatına imrenirken, kim bilir kaç kişi sizi yerinizde olmayı hayal ediyor…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın