Basit Yöntemlerle Tamirat İşlerini Kendiniz Yapabilirsiniz

0

Eve sürekli tamirci çağıracak değiliz, biraz da kendi işimizi halletmeyi öğrenmemiz gerekiyor.

  • Lavaboların ve küvetin tıkanması en sık rastlanan sorunlardan, biriken saçlar ve sabun artıkları buna neden oluyor.

Plastik pompa ile gideri tıkayan şeyleri çıkarabilirsiniz, ardından üzerine kaynar su dökün.

Kimyasal lavabo açıcılar faydalı ama kimyasal kullanmak istemiyorsanız yarım bardak karbonata 1 bardak sirke ilave edin. Üzerine 100 derece kaynar su ekleyerek gidere dökün.

evişleri

  • Sıcak tabanlı tencere veya çaydanlığı direkt tezgaha koyarsanız laminant tezgahlar kabarabilir. Kabarcık ufaksa bir saç kurutma makinesini tezgaha tutun. Yeterince ısındığında bir merdane ile kabarcığı düzleştirin. Üzerine yağlı kağıt ve ağır kitaplar koyarak iki saat bekletin.
  • Gıcırdayan ve sürten kapılar için kapının dış çerçeve ölçülerini ve menteşelerini kontrol edin. Hava koşulları ahşap kapıları etkileyebilir; kapılar soğuk havada sıkılaşır,  nemli havada gevşer. Menteşeleri yağlamak ve gıcırtı yapan fazla sıkışmış menteşe vidalarını gevşeterek ideal seviyeye getirin.
  • Duvarlardaki derin yarıklar ve delikler, evde eşyaları oynatırken oluşabiliyor. Alçı ile onarabilirsiniz. Onaracağınız alanı bir bez ile temizleyin. Alçı harcını tarife uygun şekilde yaptıktan sonra spatula ile yarık ve deliklere uygulayın.Spatula ile iyice düzeltin ve kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra duvar ile aynı tonda boyayla boyayın.

duvarboyama

  • Kanepelerde ve halılarda sıkça lekeler oluşur. Doğru yöntemi bilirseniz zedelemeden lekeleri çıkarabilirsiniz.

Kırmızı şarap lekesi için; lekenin üzerine biraz tuz serpin. Tuz lekeyi içine çekecek, ardından halı şampuanı ile silin.

Yağ lekesinin üzerine biraz karbonat veya pudra dökün. 15 dakika bekleyip elektrik süpürgesi ile çekin. Temiz bir bezle halı veya döşeme şampuanı ile ovarak silin.

şaraplekesi

Kan lekesini soda ve hafif nemli bir bezle ovarak çıkarabilirsiniz.

Ruj lekesi için; 1 tatlı kaşığı beyaz sirke, 1 tatlı kaşığı bulaşık deterjanı ve 2 bardak sıcak suyu karıştırın, lekeyi ovarak çıkarın.

Çikolata lekesi yağlı bir lekedir. Yağ çözücü etkisi olan bulaşık deterjanı ve hafif nemli bir bezle silin.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın