Baş Ağrıları Hayatınızı Zehir Etmesin

0

Ortak derdimiz olan baş ağrıları genellikle sebepsiz yere ortaya çıkıyor. Uzmanına danışmak yerine çoğumuz kendimiz başa çıkmaya çalışıyoruz. Ağrı kesiciler, migren bantları derken aynı sorundan kurtulamıyoruz. Dünyada her 5 kişiden 1’i sürekli baş ağrısı çekiyor.

Baş ağrıları genellikle iki türlü; primer olanlar kendiliğinden oluşuyor. Sekonder olanlar ise başka bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkıyor.

Baş ağrılarınızla savaşırken ilaçtan medet ummak yerine, doğal yöntemler uygulamaya çalışın. Masajlar,bitki kürleri,düzenli uyku ve gevşeme hareketleri sizi rahatlatmaya yardımcı oluyor.

başağrısı2

Primer baş ağrıları;migren, küme tipi ve gerilim tipi olarak bilinir.  Baş ağrılarının % 90’ı bu gruptadır.

Migren ataklar şeklinde gelir ve hormonal faktörler etkin olduğundan daha çok kadınları etkiler. Dört saatle başlayıp üç güne kadar sürebilir. Ağrı yaşayanların % 15’i bir saat önceden görme bozukluğu ve sinir sistemi sorunları çekiyor. Aşırı su içme, sık idrara çıkma, fazla neşe veya içe kapanıklık da atakların bilinen işaretleri. Bulantı, kusma,ışık, koku ve ses hassasiyeti de yaşanıyor.

Migreni tetikleyenler;parlak ışıklar,aşırı gürültü,keskin kokular,kan şekerinin düşmesi,sigara,alkol ve regl dönemindeki hormonal değişikliklerdir.

Küme tipi ağrılar daha çok erkekleri etkiler, genellikle ilkbahar ya da sonbahar dönemlerinde artar. Daha çok göz çevresinde ve alnıntek tarafında hissedilir. Ağrı gözde ise kızarıklık ve göz yaşarması görülür. En bilinen nedenleri sigara ve alkol tüketimidir.

başağrısı

Gerilim tipi ağrılar ise en çok görülen baş ağrısı tipidir.En çok kadınları etkileyen ağrının baş nedeni strestir. Enseden ve alın bölgesinden başlar, yukarı doğru tüm baş bölgesine yayılır. Fiziksel zorlanmalar, stres,depresyon ve yetersiz uyku bu tür ağrıların nedenidir.

Sekonder baş ağrıları; beyinde enfeksiyon,damar tıkanıklığı ve tümör gibi ciddi hastalıklar nedeniyle oluşuyor.Medikal tedaviler ağrının azalmasına yardımcı olurken, akapunktur, kas masajları, yüzme ve yürüyüş de faydalı oluyor.

Baş ağrılarını gidermeye yarayan besinler var.

Yoğurtta ; beyin fonksiyonlarının iyi çalışmasını sağlayan kalsiyum bol miktarda bulunur.Zonklayan türdeki baş ağrılarına özellikle kalsiyum iyi gelir.

yoğurt3

Susamda bulunan E vitamini östrojen seviyesini düzenleyerek, adet dönemlerindeki migren ağrılarını önler.Hem kan dolaşımını düzenler hem de içeriğindeki magnezyum baş ağrılarından korur.

Haşlanmış patates ya da muz özellikle alkol sonrası baş ağrılarını rahatlatır.

Acı baharatlar, özellikle sinüslerin tıkanmasıyla oluşan sorunları rahatlatıp rahat nefes almayı sağlar. Bu da ağrıya neden olan basıncı giderdiği için baş ağrısına iyi gelir.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın