Balık Yağı Antidepresan Özelliğe mi Sahip ?

0

Yeni çalışmalar Omega 3 yağ asiti kaynaklarından özellikle balık yağının, ruh halini düzenleyici etkisi nedeniyle antidepresan olarak kullanılabileceğini gösteriyor.

Harvard Tıp Fakültesi’nden Psikiyatrist Andrew Stoll’un araştırmalarına göre Omega 3 yağ asitleri grubu depresyon tedavisine yardımcı oluyor.

Beyindeki yağ dokularının bazıları hücre zarının yapı taşlarıdır. Bu yağlar beynin işlevinde önemli rol oynar. Bipolar bozukluk üzerine çalışmalar yapan Stoll, tedavide kullanılan lityum yerine, bunlarla eşleşen balık yağını keşfetti. Balık yağı da ilaç tedavisi gibi sinir hücrelerinin duvarlarını stabilize ederek ruhsal durumu dengeliyordu.

Araştırmalar, yüksek oranda Omega 3 tüketen kadınlarda depresyon riskinin düştüğünü, ayrıca çocuklarda depresyonu ve manik hali azalttığını gösteriyor.

Omega 3 yağ asidi ve esansiyel yağ asitlerinin kan yağlarını düşürücü, kalp rahatsızlıklarında ölüm riskini azaltıcı ve kalp atışını düzenleyici etkileri var.

Vücuda bu kadar faydalı olan Omega 3 yağ asitleri yağ depolanmasını ve kilo alma riskini de azaltıyor. Bir kapsülünde yaklaşık 12 kalori bulunan yağ asidi kilo aldırmıyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın