Bahar Detoksu Sizi Canlandırsın

0

Enerjik, zinde ve yorgunluklardan kurtulmuş bir şekilde yazı karşılamak hepimizin hakkı, ne de olsa uzun bir kış dönemi geçirdik.

Mevsim değişiklikleri vücudun biyolojik ritmini etkiliyor. Termal değişikliklere neden olan bu etkiler beyin kimyasında ve metabolizmanın çalışmasında değişiklik yaratıyor. Uyku düzeninde değişiklik, yeme isteğinde artış, duygusal değişimler ve vücudun toksik yükünde artışlar görülüyor.

Havalar soğudukça metabolizma hızı yaklaşık %5 artar. Kışın vitamin ihtiyacı yükselirken, hava sıcakladıkça susama isteği artar.

detoks5

Mevsim değişikliklerinde vücudun biyoritmini kontrol etmek için işlenmiş besinlerden uzak durmak gerekiyor. Bu besinler vücudun savunma mekanizmasını zayıflatarak kronik hastalıkların alt yapısını hazırlıyor. İşlenmiş tahıllar, besinlerin doğal yapısındaki bileşenlerin yapısını bozarak yararını kaybetmesine yol açıyor.

Taze meyveler, çiğ sebzeler, çiğ kuru yemişler, tam buğday ekmeği, yabani pirinç, baklagiller, kepekli makarna gibi besinleri hayatınıza almalısınız. Rafine edilmemiş tahıllar hormonları olumlu etkileyerek, vücudun yağ depolamasını önlüyor.

Detoks için kullanılan taze meyve ve sebze suları soğuk pres yöntemiyle sıkılıp şişelenmeden vitamin kaybı engelleniyor.

detoks9

Detoks içecekleri hazırlanırken domates, kereviz, taze limon suyu,pancar,enginar,semizotu,elma,armut,ayva,zerdeçal,zencefil,yer elması,ıspanak, taze dereotu,nane,fesleğen,maydanoz ve ananas gibi bir çok meyve ve sebze kullanılıyor.

Elma suyu ve taze adaçayı; 2 büyük boy yeşil elma ve 2 büyük kase taze adaçayı yapraklarını katı meyve sıkacağından geçirin. Yağ yakımını artırıp zayıflamaya yardımcı olan taze elma suyu aynı zamanda antioksidan içerikli ve zindelik veriyor.

Armut, fesleğen ve taze maydanoz; 2 adet armut, 1 kase fesleğen ve taze maydanozu katı meyve sıkacağından geçirerek yemeklerden sonra birer su bardağı için. Fesleğen ve maydanoz yüksek vitamin ve antioksidan içeriği sağlarken, armutta bulunan diyet lifleri kilo vermeyi kolaylaştırıyor.

detoks22

Salatalık ve taze kekik otu; 1 yemek kaşığı taze kekik ve birkaç adet salatalığı katı meyve sıkacağına atın. Her gece 1 büyük su bardağı olarak için. Bu bileşim gece yatarken içildiğinde yağ yakımını artırdığı gibi deriyi de nemlendiriyor.

Nar ve portakal; 1 adet nar ve 2 adet portakalı sıkıp her gün için. Hem doygunluk hissi hem deri sağlığı veren bu karışım, yüksek oranda C vitamini ve güçlü antioksidanlar içeriyor. Bu sayede sağlıklı hücreler beslenip ölü hücreler atılıyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın