Bahanelere Sığınmaktan Vazgeçin…

0

Bahane dediniz mi bende bol, dostlarım bu savunma mekanizmamı çok iyi bilir. Aslında pek çok kişi ruhsal durumunu dengelemek için bahane yaratıyor, onlar zamanla bizim en yakın yardımcılarımız oluyor. Bir şeyi yapmak istemediğimizde ilişkilerde, iş hayatında, doktora gitmek zor geldiğinde çok rahat kullanıyoruz.
Çok da olumsuz olarak düşünmeyin bunu, aslında bir yere kadar sağlıklı bir davranış şekli, çünkü ruhsal dengemizi sağlıyor. Bahane yaratmak ve mazeret bulmak psikolojide “savunma mekanizması” sayılıyor. Özel hayatımızda yaşadığımız bir sorunda pek çok duygu içiçe geçiyor, bu duygular uzun süre devam ederse arkasından ruhsal sorunlar geliyor. İşte her şeyden etkilenmemek için bazen bahanelere sığınıyoruz.
Asıl önemli olan dengeyi kaybetmemek yoksa gerçeği değerlendirmekten uzaklaşıyoruz. Arkadaşlarım sinemaya gitmek istiyor ama ben keyifsizim istemiyorum, ardından bunu davranış şekli haline getirip herkese uygularsam ipin ucu kaçmaya başlıyor.

bahane

Günümüzde herkesin daha kendine dönük ve bireysel yaşadığını düşünürsek bahanelerin sosyal yaşamı baltaladığını da görürüz.
En bilinen bahaneler neler olabilir;
Kimse beni anlamıyor,
Kıymetimi bilmiyorlar,
Sabah erken kalkıp yürüyemem,
Hava çok sıcak spora gidemem…bir süre sonra bunlar çoğalıyor.
Boşanmış bir arkadaşa “ O adam zaten seni aldatıyordu” ya da “Senin değerini bilemedi” gibi olumsuz yaklaşımlarla gidersek o da kendi hatalarını göremez oluyor. Hatta kendisini haklı görüp eleştirel yaklaşandan uzaklaşıyor.
En meşhuru aslında diyet bahaneleri; ne zaman sağlığımızı tehdit eder hale geliyor o zaman bahane üretmeyi bırakıyoruz. İlk adımı atmak zor gelebilir ama bir yerden başlamak gerekiyor.Diyet bahanelerimi anlatsam inanın roman olur :))

bahane3

İşyerlerini düşünün, hep yönetici mi kötü, hırsızın hiç suçu yok mu? İşyerinde başarısız olabiliriz, kabul etmek çok mu zor…Zam istemek için bir çok bahaneyi sıralayabiliriz, ya sorun patron da değil de bizdeyse…performans gösterememişsek zam da alamayabiliriz, demek ki bunun farkında olmak ve geliştirmek gerekiyor.
Bahaneleri üretirken gerçeği değerlendirme yetimizi kaybetmeden yapmalıyız ki amacını aşmasın.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın