Bağışıklık Sisteminizi Nasıl Güçlendirirsiniz?

0

Eğer çok sık hastalanıyorsanız, bitkin hissediyorsanız bağışıklığınız düşmüş olabilir.

Yılın ilk aylarında uykusuzluk,stres ve yetersiz beslenme nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflayabilir.Kışın daha çok kapalı alanlarda olmak da virüslerin çabuk yayılmasına yol açar.

Bağışıklık sistemini kontrol altında tutmanın yolu; hayat tarzınızda yapacağınız değişiklikler ve beslenmede doğru seçimlerden geçer.

  • Yeşil sebzeleri yeteri kadar tüketerek antioksidan seviyesini güçlendirin. En önemli üç antioksidan C vitamini, E vitamini ve beta-karotendir. Bunlar serbest radikallere yapışarak güçsüzleştirir.

Gökkuşağı renkleri adı verilen meyve ve sebzeleri günde 7-9 porsiyon kadar tüketin. Maksimum fayda için çiğ ve buharda az pişmiş yiyin.

saglıklısebzeler

  • Asitli içecekler, bağışıklık sisteminin sağlığı için gerekli olan magnezyum ve kalsiyum seviyelerini düşürür. İçerdiği şeker de beyaz kan hücrelerinin mikropları öldürme etkinliğini azaltır.

Sudan vazgeçmeyin, içine limon, salatalık, nane atarak tatlandırın. Doğal yoğurt da beyaz kan hücrelerini güçlendirip antikor üretmeye yardımcı oluyor.

Sağlıksız gıdalardan uzaklaşın, bağışıklığı güçlendirecek taze sebze ve meyvelere öğünlerinizde daha çok yer verin.

su12

  • Erken kalkmak güneş ışığından daha çok faydalanmayı ve daha üretken bir gün geçirmeyi sağlar. Fazla uyumak da az uymak da bağışıklığı olumsuz etkiler. Az uyku akyuvarları azaltır, inflamatuar proteinlerini artırır. Bu da bedenin enfeksiyonlarla mücadelesini azaltır.

Yatmadan önce yarım muz veya yulaflı kurabiye içinde bulunan sakinleştirici etkili triptofan amino asiti sayesinde daha rahat uyumayı sağlar.

uyku6

  • Her hastalandığınızda ilaç kullanmayı alışkanlık haline getirdiyseniz biran önce vazgeçin. Özellikle antibiyotikler iyi ve kötü tüm bakterileri öldürdüğü için bağışıklık sistemine zarar verir.

Probiyotikler ile doğal yoldan dengeyi kurabilmek için probiyotik zengini yoğurt ve miso çorbası tüketin.

  • Domates, papatya çayı ve zencefil takviyesi ile hastalıklardan korunun.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın