Bağırmadan, Öfkelenmeden Konuşmanın Yolu Yok mu?

0

 

Çok kez şahit olmuşsunuzdur, etrafınızda bağıran çağıran insanlara… En sık rastlananı, nedense trafikte oluyor. Yine de öfkelendiyseniz bağırdığınız yerin önemi yok, sokakta yürürken ya da alışveriş yaparken birbirine bağıran çiftlere çok rastlıyoruz.

Kendimiz yapmıyormuş gibi davranmayalım, ne yazık ki biz de bazen bu grupta oluyoruz. Büyüklerimiz ne diyordu hatırlayın, “söyleyeceklerinizin bir kısmını yutun” işte bunu becerebilmek maharet gerektiriyor.

bağırmak10

Bu şekilde bağırmak hem kendinizi ifade edememekten hem de yaşadığınız zorluklarla başa çıkamayışınızdan kaynaklanıyor. Bazen de bir savunma mekanizması olarak kullanılıyor.

Kendinizi ifade edemediğinizde hissettiğiniz çaresizlik duygusu sesinizin yükselmesine neden oluyor. Bir de karşınızdakinin anlayış düzeyi düşükse daha da öfkeleniyorsunuz.

Çabuk öfkelenen kişilerin çocukluğuna bakıldığında duygularını ifade edememenin yansıması görülüyor. “Anlatıyorum ama anlamıyorlar”  diye düşünerek, anlaşılmamaktan yakınıyorlar. Ailesinde babası sesini yükselttiğinde annesi susan bir çocuk bu davranışın işe yaradığını düşünüyor.

Yine görüyorsunuz ki her şey “anne babada”  bitiyor. Sabırlı davranan ailelerde çocuk kendisini ifade etmeyi öğreniyor.

boşanma14

Oğlumun küçüklüğünü düşünüyorum. İşten çok yorgun geldiğim zamanları, yemek yemek istemediğinde ya da uyumakta zorlandığında nedenini düşünecek halim olmuyordu. Sadece gereken şey sabır, ona gerekli alanı yaratmak yetiyor.

Sürekli bağırıp öfke nöbetlerine kapılan kişiler zamanla yalnız kalabiliyor. Arkadaşlık ilişkileri yıpranıyor, iş çevresinde sorunlar başlıyor. Bıkkınlık başladığında ise depresyon kaçınılmaz oluyor.

Sakinleşmek için içimden 10’a kadar saymayı öğrendim, tavsiye ederim sakinleşmeye yarıyor. Her iki kişi de aşırı öfkeliyse sonuç kavgaya varıyor. Bir tarafın sükunet göstermesi, kendini kontrol edebilmesi yetiyor.

sakin

Kişinin haksız olduğunu kabul etmesi, suçu sürekli karşı tarafa atmaktan vazgeçmesi önemli bir adım. “Öyle davranmasaydı bağırmazdım” yerine “Sanırım ben de çabuk öfkeleniyorum” diye düşünmesi gerekiyor.

Sizi çok sinirlendiren durumlarda sağlıklı diyalog kurmaya çalışmıyorsunuz. Aksine üstüne gitmeye çalıştığınızda ortam geriliyor. En iyisi ortamı terk etmeniz ve sizi sinirlendiren konuların neler olduğunu düşünmeniz olacak. Ortak özelliklerini bulduğunuzda sorunu daha sakin ele alırsınız.

Büyük şehirlerde yaşamak gerçekten yorucu ve yıpratıcı, patlamalar da tükendiğinizde ortaya çıkıyor. Zor geçen bir iş gününün ardından işten çıkıp eve geldiğinizde ya da arkadaşlarınızla buluşmak için bir yerlere gitmeye çalıştığınızda üzerinize yorgunluk çökmüş oluyor. Gün içerisinde bir kahve, çay içmek veya açık havada kısa bir yürüyüş yapmak sinirlerinize iyi gelebilir.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın