Bagajınız Kayboldu, Peki Haklarınızı Biliyor musunuz?

0

Seyahate çıktınız, özenle hazırladığınız her ihtiyacınızı bavulunuza koydunuz. Yolculuk bitti, uçaktan indiniz, otele veya eve geçme vakti…O da ne bavulunuz ortada yok !!!

2015’te 3,5 milyar kişi uçmuş, her 1000 bagajın 6.5’i kaybolmuş. Uluslararası Havayolu Taşıyıcıları Birliği, son yıllarda aldığı önlemlerle kayıp bagajları yarı yarıya indirmiş. Bunda havayollarında kayıp bavulların bulunup sahiplerine ulaştırılması ve tazminat taleplerinin 18 milyar doları bulmasının büyük rolü var.

Bu arada kaybolan bagajların büyük bölümü 48 saatte bulunuyor.

kayipbagajhaklari

RFID ( Radyo Frekansı İle Tanımlama Sistemi ) uygulaması ile bagaj etiketlerinin içine konulan silikon yonga ile barkod okumaya gerek kalmadan bilgilerin takibi yapılabiliyor. 2018 sonunda tüm bagaj etiketlerinde kullanılması planlanıyor.

Mini vericilerle çalışan başka sistemler de var.

Luftansa’nın kullandığı sistem “Rimowa uygulaması”nda, çantanın sapının altında bir ekran var. Uçacağınız zaman akıllı cep telefonuna uygulamayı indirerek check-in yapıyorsunuz. Kargoya verilecek bagaj sayısını işaretleyip, telefonunuza gelen barkodu bluetooth yardımı ile çantaya gönderiyorsunuz. Havaalanında etiketlenmiş bavulu sıra beklemeden yürüyen banda bıraktığınızda sistem bavulu gideceği yere yönlendiriyor.

bagajkaybindahaklar

Bagajınız kaybolduğunda haklarınız neler;

  • Kayıp eşya ofisine giderek kimliğiniz, biletiniz ve uçuş kartınıza yapıştırılan etiketle beraber rapor tutturun.
  • 48 saat içinde kayıpların % 96’sı bulunuyor. Havayolu şirketinin size özel bir yolcu çantası verme mecburiyeti var. İçinde acil işlerinizde kullanmanız için diş fırçası, tıraş takımı gibi malzemeler var.
  • Uluslararası kurallara göre ilk 5 gün araştırmayı başvurduğunuz kayıp eşya ofisi yapar. Devamında havayolu şirketinin merkezi takibe geçer. 1 ay içinde hala bulunamazsa tazminat işlemleri için sigorta şirketine dosya gönderilir.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın