Babamın Kuşağı İçin Lefter Neyse, Bizim Kuşak İçin Alex De Souza O’dur.

0

Babam’ın kuşağı için  için Lefter neyse bizim kuşak için Alex De Souza O’dur.

alex

 

Hayatımın futboldan en çok keyif aldığım  8 yılına imza atan adam dün yeşil sahalara 37 yaşında ve gözyaşlarıyla veda etti. Bu akşam eve dönerken o dönem maçlara beraber gittiğim dostum Ömer Tunabaş’la “biz mi futbolu daha çok seviyorduk, Alex mi futbolu daha güzelleştiriyordu” diye konuştuk. Konuşmanın sonunda da Lefter’in çubukluyu emanet ettiği  Alex’in bizim kuşağın Lefter’i olduğuna karar verdik. O futbolun sadece ayakla değil çoğunlukla akılla oynandığını, en fanatik rakip taraftarların bile futbolun zekası ve estetiği karşısında şapka çıkardığını öğreten futbolun ender sanatçılarından birisiydi.  Ne şanslıyız ki onu çıplak gözle yıllarca seyrettik.

alex1

Endüstriyelleşen her şey gibi futbol da zerafetini kaybediyor. Kaptan türünün son örneklerindendi. Onu koşmadığı, adam kovalamadığı ve “modern” makine futbolunun parçası olmadığı için eleştirenler Alex’i seyretmek için Şükrü Saraçoğlu’na gelen farklı takım sevdalılarının sayısını bilmezler. Oğlum seni seyretmek için maçlara gelirdi. Şimdi televizyondan bile seyretmiyor. İki yıl önce Alex Fenerbahçeden ayrılırken futbol da Türkiye’den ayrılıyormuş, yeni fark ettik.  Neyse ki şanslıyız ki nasıl attığına akıl sır erdirilemeyen o çalımlarına şahit olduk ve o güzel gollerle sevindik.

alex4

Kaptan yine ince düşünmüştü. Sahaya doğduğu Coritiba ve efsane olduğu Fenerbaçe bayraklarıyla çıktı bu son maçta.  O futbolu sevdi futbol onu. Veda maçında söylediği “Futbol oynarken her zaman bir ‘ateş’ hissettim ve profesyonelce futbol oynamak benim için bir bonus oldu” Onun futbola olan sevgisini özetliyor.

alex2

Dün akşam Fenerbahçelilerin yanı sıra farklı takımlara gönül veren bir çok futbol sever efsanenin vedasını seyretti.  Seyredemeyenler sosyal medyada paylaşılan resimler ve mesajlarla takip etti buruk geceyi. Sadece Fenerbahçe sevdalıları değil, Galatasaray, Beşiktaşa gönül verenler dahi özel klipler hazırlayıp güzel mesajlarıyla güle güle dediler Alex’e.

Güzel bir raslantı ki CNN Türk’ün bu mesajlar içerisinden seçtiği en iyi 6 tweetten bir tanesi de yıllarca beraber maç seyrettiğim sevgili arkadaşım Murat Salar’a ait “Elini sıkmadığım, beni en mutlu eden insan; Kör kuruşumuz nasip olduysa, iki cihanda helal-i hoş olsun…” 

Heykelini dikecek kadar çok sevdik onu. Diğer bir deyişle heykeli dikilecek kadar özel şeyler yapmıştı. 8 yıl, 344 maç, 172 gol, 139 asist: onu seyrettiğim ve seyredeceğim bir çok futbolcudan farklı kılan rakamsal gerçeklerdi.

 

alex3

Bir de kişisel özellikleri var ki bir çoğumuzun kalbini kazanmasına neden olan; eşine ve çocuklarına düşkünlüğü, yaşadığı ülkeye ve insanına olan sevgisi ve saygısı, mütevazılığı, vefa duygusu…

 

alex6

Her şey için teşekkürler Alex De Souza. Yolun açık olsun. O yolun bir yerlerinde Fenerbahçe de olsun…

Bu yazı Kentli Erkek tarafından yazılmıştır.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın