Ayrılığı Atlatmak Ne Kadar Kolay Olabilir?

0

Kim ne derse desin “ayrılık”  sadece bir kelime değildir. İyi veya kötü nasıl bitmiş olursa olsun, bu süreci atlatmak çok kolay olmayabilir. Biten bir ilişkinin ardından, kendinize ders çıkararak yolunuza devam etmeyi seçerseniz sorunlu süreçten sağlıklı olarak çıkabilirsiniz.

Hem kadınlar hem erkekler için ayrılığa yaklaşım değişebilir. Kadınlar, toplumsal yapı nedeniyle ilişkisi veya evliliği içinde kendisini daha değerli buluyor. Çocuk beklentisi varsa, biten ilişkinin ardından panik yaşıyor. Erkeklerde bekar hayatında toplumsal algı önemli değil, onlarda da başarısızlık hissi oluşabiliyor. Erkekler yeni beraberliklerinde yaşı daha küçük kadınlarla bir gelecek kurabilirken, kadınlarda bu durum daha zor, geleceğini de kaybettiğini düşünüyor.

Ayrılığı atlatma aşamaları var, çünkü kaybetmeyi sindirmek için zaman gerekir;

İlk başta bir kabullenme dönemi olur, şok ve inkar denilen bu dönemde hala “geri dönebilir” diye düşünüyorsunuz.

Ardından pazarlık süreci başlıyor. Bu dönemde başkaları nedeniyle ilişkinizin bozulduğu fikri ile hareket ediyorsunuz.

Sonra ayrılığı kabul etme ve vedalaşma olarak adlandırılan depresyon dönemi başlıyor. Burada alışkanlıklarınızı yenileri ile değiştirmeye başlıyorsunuz.

Kabullendikten sonra her şey bitmiyor. Ortak bir arkadaşınızı gördüğünüzde, hastalandığınızda veya belirsizlik yaşadığınızda önceki aşamalara dönebiliyorsunuz.

Ama ayrılık kapınızı çalmışsa zorlamanın faydası olmuyor. Paylaşımınız bitmişse, ilişki sizden bir şeyler götürüyorsa durup bir düşünmelisiniz. İlk ayrılan siz değilsiniz, son da olmayacaksınız. Bu normal ve dünyanın sonu değil, kayıplardan ders alabilmelisiniz.

Elbette üzülüyorsunuz, aşk acısı doğal bir duygu… Ardından size öğrettikleriyle daha güçlenip yolunuza devam edebilmelisiniz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın