Başkasının Kavgası Sizin İlişkinizi Bozmasın…

0

Yapılan bir çok araştırma, ilişkilerinde sorun ve gerginlik olan çiftlerden uzak durmanız gerektiğini söylüyor !

Herkes “ayna nöronları” denilen beyin hücrelerine sahip, bu nöronlar diğerlerinin duygularını işlemeyi sağlar ve onlara karşı davranışlarınızı etkiler. Aynı zamanda empati kurmaya ve etrafınızdaki insanları daha iyi anlamaya yardımcı oluyor.

Empatinin üç önemli aşaması var;

  • Gözlemleme sonucunda “o”nun gibi bakabilmek,
  • Sonra “o”nun gibi hissetmek ve düşünebilmek,
  • Sonuncusu da “o”na bunu ifade edebilmek…

taklit1

Ayna hücreleri negatif enerji ve strese karşı aşırı duyarlı olabiliyor. Gerginlik gerginliği, mutluluk mutluluğu bulaştırıyor.

Hatta çete oluşturma ya da sürü psikolojisinin altında bile ayna nöronların olduğu düşünülüyor.

Uzmanlar, yakın çevresinde olduğunuz insanların duyguları ne olursa olsun otomatik olarak taklit etme dürtüsüyle doğduğunuzu belirterek, “diğerlerinin duygularını kopyalamak için duygusal ya da fiziksel yakınlığa gerek bile yok” diyor. Anlayacağınız, aranızda konuşup ilişkisinin kötüye gittiiğini duyduğunuz birileri bile sizi ürkütebiliyor.

Ayna nöronları tarafından gerçekleştirilen sosyal aynalama bilinçaltında yaşandığı için, diğer insanların arzuları ve düşünceleri ile yakın bağ kurmanıza neden oluyor. Çıkan ilginç sonuç; dramdan hoşlandığınız için değil farkında olmadan bunları hayatınıza aldığınız…

Çevrenizdeki yakın ya da uzakta birileri olumsuz duygulara kapıldığında size de kolayca bulaşabiliyor. İçgüdüsel olarak kendinizi onun yerine koyup dinlemeye başlıyorsunuz. Oysa yapmanız gereken kendinizi görgü tanığı yerine koymaktır.

kavga5

Bulunduğunuz bir ortamda bir çift tartışmaya başlarsa ve kalkamayacak durumdaysanız en iyisi konuyu değiştirmeye, tarafsız bir sohbet konusu açmaya çalışın. Espri yapmak ya da taraf tutmak doğru olmaz. Etkileneceğiniz böyle bir ortam sizin de sevgilinizle ya da eşinizle tartışmaya girmenize neden olabilir. Devamında da onların sorunlu ilişkisi sizinkine yansımaya başlar. Aldığınız negatif enerjiyi bu şekilde yansıtıyorsunuz.

Ayna nöronları hem mutlu hem de mutsuz anlara aynı reaksiyonu gösteriyor. Kavga eden çiftlerden çok uyumlu ve iyi anlaşan çiftlerle geçireceğiniz vakit ilişkinizi olumlu etkiliyor. Sonuçta daha huzurlu bir ilişkiniz olmaya başlıyor.

Sürekli gergin olan çiftlerden uzak durmanız sizin ilişkinizin geleceği açısından da hayırlı oluyor.

Ayna nöronları sosyal medyada gördüğünüz insanlardan da etkileniyor. ABD’de yapılan bir araştırmada Facebook durum güncellemeleri analiz edilmiş ve duyguların arkadaştan arkadaşa çevrimiçi aktarıldığı bulunmuş. Takipçisi olduğunuz kişiler mutlu ise sizin de ruh haliniz pozitif oluyor. Aksine paylaşımları karamsar ise, hayatınıza olumsuz yansımaması için takipten vazgeçin.

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın