Ayaklarınız Tüm Yükünüzü Çekiyor, Siz Onlar İçin Ne Yapıyorsunuz ?

0

Bütün gün üzerinde koşuşturduğunuz ayaklarınız dile gelse kim bilir nelerden şikayet eder. Dar ayakkabı giydiğiniz için oluşan deformasyonlardan mı, üstten gelen baskı nedeniyle düşen tırnaklardan mı yoksa nasırlardan mı… Kadınların en az % 50’si günlük yaşamını zorlaştıran ayak ağrılarından şikayet ediyor.

ayak

Ayaklarda en sık rastlanan problemler ve nasıl kurtulabileceğiniz hakkında bilgiler verelim istedik.
En sık nasırlardan şikayet edilir, bazen hayatı neredeyse dar eder. Çok fazla baskı, aşınma veya size bol gelen ayakkabılar buna sebep oluyor. Kurtulmak için, haftada 1-2 kez duştayken nasırlı yeri ponza taşı ile ovabilirsiniz. Ardından nasır yumuşatıcı bir krem kullanın. Çok kalınsa bir ayak sağlığı merkezine gitmek daha doğru, pedikürcünüze yaptırmayın. Nasır pedleri de salisilik asit içeriyor, deride yanma hissi ve enfeksiyon yapabilir.

 

İçe kıvrık yani çekiç parmak şikayetlerinde ikinci parmak yukarı kalkık durur. Çok dar ayakkabılar, düz veya kalkık taban nedeniyle bu parmağa basınç uygulanması nedeniyle oluşur. Destekli çekiç parmak yastıkları, lastik halkaları ile parmağa geçirilip ayağa takılır. Yeteri kadar sıkılaştırılıp sabitleniyor ve ayakkabının verdiği baskı ve aşınmayı azaltıyor. En son çare ameliyat, eklemin bir veya iki tarafındaki kemiklerden küçük bir parça çıkarılıp, bir vida takılıyor. Ama her zaman tam çözüm olmayabilir.

ayak5

Ayak parmağının baş tarafındaki kemik çıkıntısı en rahat ayakkabıda bile ağrı veriyor. Sivri burunlu ayakkabılar başparmağı sıkıştırıp bu ağrıyı artırıyor. Aslında ayağınızın şekli ve yürüyüş tarzınız bunun asıl sebebidir. Esnek deriden ayakkabılar giyerek ayağı rahatlatın, lastik ayakkabılardan ayağınıza uygun olanları seçin. Ayakkabı astarları da ilerlemeyi önler ama yine çare ameliyat oluyor. Eğer ağrılar çekilmez hale geldiyse, kemik törpülenerek başparmak vida veya iğne ile sabitlenebiliyor. 1-2 ay yürümenizde sıkıntı olur, tabii tekrarlama olasılığı da var.

ayak2

“Nörom” u duymasanız da etrafınızda bu şikayetle dolaşan pek çok kişi olduğunu görebilirsiniz. Ayakta karıncalanma, uyuşukluk ve yanma hissi ile başlar. İki ayak parmağının, genellikle de üçüncü ve dördüncü parmakların kemikleri birbirine sürtünerek siniri sıkıştırır. Çok dar ayakkabılar baş nedenidir. Kortizon iğneleri ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur, yine de ağrı artıyorsa ameliyatla siniri aldırmak en rahatlatıcı çözüm oluyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın