Avrupa’nın Gözden Kaçan 10 Muhteşem Yeri

0

Huffington Post, Avrupa’da  büyük şehirleri gezerken onların gölgesinde kalan, ama mutlaka görmeniz gereken 10 harika yeri seçmiş. Üstelik aralarında Türkiye’den Göreme’de var.

İtalya’daki Manarola, Cinque Terre –Beş Toprak kasabalarının en eskisi, huzur ve sakinlik veren Akdeniz manzaralı harika yürüyüş rotaları olan bu şehirde çekeceğiniz fotoğraflar için limanın sağ tarafına doğru yürüyün.

Otomobil girmeyen bu kasabaya gitmişken diğer kasabaları da tekne ile gezmeden dönmeyin.

manarola

Yunanistan’da bulunan İkaria Adası’nın ömrü uzatıcı özelliği var. Ada sakinleri uzun yaşadığı için bu yönüyle ünlü, sadece tekne ile gidilebilen bu ada da muhteşem kumsallar var. ,

Efsanelere göre İkarus balmumundan yapılmış kanatlarıyla bu adadan göklere yükseliyor ve güneşten eriyen kanatları yüzünden Ege’nin sularına düşüyor.

ikaria

Portekiz’in incisi olan Porto, Lizbon’un gölgesinde kalmış. Bu canlı şehir şarap, balık ve rengarenk binalarıyla göz alıyor. Yeme içme kültürünü yakından göreceğiniz Porto’da özellikle Douro Irmağı’nın üzerinden geçen modern köprü “Ponte Luis”’ten şehri seyredin.

Kurulan Mercado do Bolhao pazarını, şarap mahzenlerini ve meşhur gece hayatını görmeden dönmeyin.

porto

 

 

Kapadokya ve Göreme Anadolu’nun muhteşem doğasının bir harikası ve dünya bu güzelliği görmeye doyamıyor. Manastırları, kiliseleri, kayalara oyulan evler ve otelleri, Aşk Vadisi, Açık Hava Müzesi ile haklı övgü alıyor. İlk defa gidecekler Tokalı Kilise’nin manzarası ile tura başlamalı.

göreme1

Norveç’te bulunan Alesund’un nefes kesen manzarası var. Kasabada bulunan parktan yukarıya tırmanıp manzara terası Fjellstua’ya basamakları tırmanarak çıkın. Karşınızda uzanan deniz,kasaba ve fiyortları zevkle seyredin.

Biraz daha batıda bulunan ve deniz suyu kullanılan Tueneset Akvaryumu’nda penguenleri göreceksiniz.

alesund

Polonya şehirlerinden olan Torun, İkinci Dünya Savaşının yıkımından kendini korumuş eski bir şehir, Vistula Nehri’nin yanında kurulmuş olan şehri Töton Şovalyeleri kurmuş.

Meşhur astronom Kopernik’in doğduğu Torun’da, gökyüzünü seyretmeyi ve Zencefilli Çörek Müzesi’ni gezmeyi not edin.

torun

Avusturya’nın büyüleyici şehri Halstatt dört mevsim gezilebilen bir yer, ama baharda güzelliği farklılaşıyor. Manzara terasında etrafı seyretmenin tadını çıkarın. Dünyanın en eski tuz madeni de burada bulunuyor.

halstatt

Hırvatistan’da bulunan Venedik görünümlü Rovinj  bir balıkçı kasabası ve her dar sokaktan sonra 10 adımda denize ulaşılıyor. Ucuz ve lezzetli balıkçı lokantalarında keyifli yemekler yiyebilir, tekneyle Brijuni Adası’na gidip Milli parkı ve Tito’nun müzesini ziyaret edebilirsiniz.

rovinj

Slovanya’nın Piran’ı 500 yıl boyunca Venedik Cumhuriyeti’nin, 1918-1947 yılları arasında İtalya’nın bir parçasıydı. Bu nedenle İtalyan kasabasını andırıyor. Scuba diving  kurslarıyla ünlü olan kasabada, hem tarihi dokunun keyfini çıkarabilir hem de Tartini Meydanı’nda kahvenizi içebilirsiniz.

piran

Karadağ’ın dünyaya açılmasıyla seyahat rotalarına giren Kotor bir ortaçağ şehri… Katedralleri,kiliseleri,dar sokakları,meydanları ve pazarlarıyla örülü bu eski şehri dolaşın. Büyük Duvar’a tırmanıp Kotor’u ve körfezi seyredin.

Allyn Shulman


Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın