Av mıyız? Avcı mı? Pokemon Çılgınlığı…

0

“Nereye baksam onu arıyorum…” Şimdilerde bu ruh hali moda. Ne yediğin, ne giydiğin, cebinde paranın olup olmadığı, gelecek kaygıların, kilo sorunların, aşk hayatın, yalnızlığın, ülkenin hali, dünyanın gidişatı… Artık hiç bir şeyin anlamı kalmadı. Müjde! Tüm zamanların insanı en çok meşgul eden uygulaması bulundu.

Sadece yakın çevremiz değil, tüm dünya, işi gücü, savaşı, ekonomiyi bir kenara bıraktı ava çıktı. Japonların efsanevi çizgi film serisi Pokemon neredeyse hepimizi avcı haline dönüştürdü.  Daha on yıl önce, çocuklar bu çizgi filmi izlesin mi yoksa, onları tümüyle ekran önünden uzaklaştırmak mı gerekir diye ağır bir bilimsel tartışmaya tanıklık etmiştik. Olumsuz görüş beyan edenlerin temel iddiası çocukların gerçeklik algısının yok olması üzerine  inşa edilmişti.

pokemon go en çok indirilen uygulama

Ve şimdi, dünyanın dört bir yanında Pokemon Go uygulamasını akıllı telefonlarına indirenler hakkında benzer bir tartışmayı izliyoruz. Kimileri, bu uygulamayı, insanları sosyalleştirdiği ve fiziksel olarak hareketlendirdiği gerekçesiyle savunuyor. Karşı grup ise yine gerçeklik algısına yönelik tehdit tehlikesiyle başlayıp, sanal alemin tuzaklarına dikkat çekiyor.

Peki gelinen nokta ne? Müzeler, hastaneler ve ibadet yerleri peş peşe açıklamalar yapıp Pokemon ararken bu yerleşkelerden uzak durulması çağrısında bulunuyor. Yeterince turist çekemeyen beldeler “ burada Pokemon çok!” deyip ikincil kazanç peşinde koşuyor.

Girişimci ruh, “ size zahmet olmasın ücreti karşılığında ben ava çıkarım.” ile piyasayı kızıştırıyor.

Bilim dünyasında ise henüz bir görüş birliğine varılamadı…

Pokemon Go yeni iş kolları yaratacak

Uygulamanın üretici firması Nintendo, kısa süre içinde hayal bile edemeyeceği para ve prestije kavuştu. Pokemon Go, tüm zamanları en çok indirilen uygulaması olmuş. Belli ki yakında benzerleri de piyasaya sürülecek.

Sıkıntılı dönemden geçen siyasetçiler, bu salgınla  toplumun tepkisini çekebilecek kararları sessiz sedasız yürürlüğe sokabilecek üstelik eleştiri oklarından bir süre uzak kalacak…

Sanal dünyada bu uygulamayla kişisel hesaplarda oluşabilecek tehditlere karşı yeni bir iş kolu ortaya çıkacak.

Konu bulmakta zorlanan film, müzik ve moda endüstrileri biraz nefes alacak. Yazarlar, psikologlar, diyetisyenler, hekimler hatta Pokemonlar hakkında  “uzmanlık” sahibi olduğunu iddia eden kişilere yeni bir yol açılacak. Bilim dünyasının önemli insanları bu konuda da “fikir” beyan edecek. Anneler, babalar, için yeni bir kaygı unsuru doğacak.

pokemon nintendo

Her türlü doğa olayında yapılan uyarılara “Pokemon avcıları” diye ayrı bir kategori açılacak. Sağlık Bakanlığı’nın bu hafta başlayacak “Afrika sıcakları “ hakkındaki uyarılarına gelen yorumlar da bunun bir işareti. Bakanlık Facebook sayfasından aşırı sıcaklara dikkat çekerek, “Güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmayın” uyarısında bulundu. Bir Facebook kullanıcısı  da uyarıya, “Ya pokemon aramak içinde mi çıkamayacağız ya!” yorumu yaptı. Bakanlık da bu yoruma  yanıt verdi. Cevap yeterince kapsayıcıydı. “Evet, güneş ışınlarının dik geldiği 11-16 saatleri arasında pokemon aramanızı tavsiye etmiyoruz. Yolda yürürken, özellikle karşıdan karşıya geçerken, telefon ekranına değil, yola bakmanızı öneriyoruz “

pokemon go av

Yakında Pokemon aramaya çıkanlar için trafik levhaları görürseniz şaşırmayın.

Akıllı cihazlara indirilen bu uygulamayla bir çok şirket büyük paralar yapıyor. Bizler ise sokaklarda genlerimize ilk kazınan yeteneği, yani avcılığı ve toplayıcılığı hatırlıyoruz. Av mı, avcı mıyız?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın