Atıştırma Krizine Girmemek İçin

0

Yeme krizleri büyük sorun, isteseniz de istemeseniz de zor durumda bırakıyor sizi çoğu zaman. Aniden aklınıza gelen bir tatlı isteğine karşı bir türlü koyamıyorsunuz. Beyninizin ödül sistemi ile bağlantılı bu krizler, belli bir yiyeceğe karşı yoğun istek olarak karşınıza çıkar. Canınızın istediği şeyi yediğinizde, seksin verdiği hisse çok benzer şekilde beyniniz dopamin salgılar. Oysa 20 dakika direnebilseniz, büyük ihtimalle yok olacak.
Her şeyde olduğu gibi bu krizlerle başa çıkmanın yolları var elbette;
Yeme isteğinizi görmezden gelmek yerine, diyelim ki bir dilim pastayı yemek istediğinizi kendinize itiraf edin, kabullenin ve yapmamayı seçin. Bu strateji ile yenilgiyi kabul etmiş oldunuz, ama seçimi kendiniz yaptığınız için galip geldiniz.

tatlı krizi

Sorun biraz da yediklerinizden aldığınız tatminle ilgili. Tatlı isteğinizi, havuç kemirerek gideremezsiniz.Kendi çözümlerinizi yaratın, daha az kalori alacağının besinleri seçin. Tatlı yerine meyve gibi, onda da şeker var. Kronik diyetçilerin yaşadığı en büyük sıkıntı çikolatada oluyor. Vanilyanın yerini tarçın ya da karamel alırken, çikolatanın yerini tutacak bir şey yok maalesef. O nedenle ölçülü yemek gerekiyor.
Porsiyon kontrolü yapabildiğiniz sürece, arada bir yeme isteğine teslim olmanız da ayrı bir çözüm.Kendinizi mahrum bırakmadan sınırlamayı öğrenebilirsiniz.
Çok şiddetli yeme kriziniz tuttuğunda başka bir şey düşünün demeyeceğiz, bu anlamsız olur. Yemekle ilgisi olmayan fantezilere ne dersiniz? Düşünceleri başka bir yöne kaydırmanın tek yolu, kısa dönem hafızanızı başka bir şeyi hayal ederek meşgul etmektir. Kısa dönem hafızanın kapasitesi sınırlı olduğundan, aynı anda iki şeyi düşünmezsiniz.

diş12

Alışveriş, doğum günü ve hediye listelerinizi güncelleyerek oyalanabilirsiniz. Fotoğraf albümlerinize ve sağlık dergilerine bakarak,bir arkadaşınızı arayarak, olmadı kıyafet ya da ayakkabılarınızı düzenleyerek vakit geçirin.
Kendinize manikür yapıp oje sürebilirsiniz,böylece ojenizi bozmamak için dolabı da karıştırmamış olursunuz. Ferah nane tadı tatlı isteğinizi yok eder, dişlerinizi fırçalayıp vakit kazanın. Yine de en iyisi seks yapmak, kısa süren ateşli bir seks dikkatinizi tamamen dağıtacaktır.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın