Aslı Şafak Yazdı. “Bana Bana Hep Bana”

0

Aslı Şafak ismi bir çoğunuza yabancı gelmez. Bloomberg HT’de yıllardır ekonomi programı yapan bir isim. Üstelik de ekonomi gibi kasvetli bir konuyu kendine has bir üslup ile esprilerle kasmadan anlatabilen bir televizyon programcısı.Bu kadarla da sınırlı değil. Yılların gazetecisi ve televizyoncusu.  Aslı Şafak şimdi de piyasaya çıkan kitabı ile gündemde.

aslı kitap yazdı

Aslı Şafak’ın kitabının ismi “Bana Bana Hep Bana”. Konu yine ekonomi, ama anlatım tarzı alışılageldiğimizin çok dışında. Şafak’ın yıllar içinde biriktirdiklerini sayfalara döktüğü kitabın bölümleri şarkı sözlerinden oluşuyor.

Kitap ne mi anlatıyor? Bizleri…

Ev-araba alırken, satarken, markette, pazarda, takside, cenazede, çöp dökerken, evlenirken nasılız? Yani Şafak, Bana Bana Hep Bana’da   insanımızın rantçı ve faydacı tarafını mizahi bir dille aktarıyor. Rantçı ya da faydacı yaklaşımların duygusal boyutu da mercek altına alınıyor.

Önermesi şu: “rant her yerde ranttır. Rantımızın büyüklüğünü bulunduğumuz konum belirler. Sıradan bir vatandaş, kırmızı ışıkta geçerek sağladığı rantı, siyasetçi olunca bine katlar. Hesap sormak için önce kendimizi değiştirelim”. Karşılaştığımız risklerin ve çıkarlarımızın kalitesi belirliyor kalitemizi

“Vekâleten Harcıyor, Asaleten Yiyoruz” alt başlığıyla Büyükada Yayıncılık’tan çıkan kitap ekonomi ile ilgili konuları  sıkılmadan, gerilmeden okumak isteyenler için iyi bir tercih olabilir…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın