Aşkla Yoga Yapmak, Hayata Aşkla Bakmak

0

 

Hayatın akışında kalmak,

Farketmeye başlamak,

Duyduklarımızı dinlemek, baktıklarımızı görmek, dokunduklarımızı hissetmek,

Beden parçalarımızın minik hareketlerinin zihnimize sinyal vermeye başladığı an’lar yaratmak,

Yaratılan an’ları yaşam yolumuza dahil etmek ve olan her şeyin farkındalığı içinde azimle ilerlemek.

Yoga nedir? Neden yoga? Sorularına sadece birkaç başlık….

yoga12

Yoga matı üzerinde kendimize ayırdığımız sihirli an’lar gizli. Sadece ve sadece kendimizle kalabildiğimiz, günlük koşturma içinde belki de ihmal etmek durumunda kaldığımız bedenimize nazikçe ne kadar değerli ve önemli olduğunu hatırlattığımız asanalarla (pozlar) beden parçalarımızı uzattığımız, esnettiğimiz, güçlendirdiğimiz dakikalar.

O dakikalar içinde hem her şeyi düşünmeye hem her düşünceyi farketmeye; yargısız sorgusuz sadece gözlemlemeye ve aynı zamanda tüm bu olanlarla kalabilme fırsatı yatar. Günlük yaşamda durabilmek, olanlarla sadece kalabilmek ne kadar kıymetlidir. Neden mi? Çünkü yaşamda her adımımızda kendimizi  aksiyon almak zorunluluğunda hissederiz ki bu bizi yıpratan görevlerden biridir. Oysa matın üzerinde olaylara karşı aksiyon almadan olanı farketmek aslında hayatımıza daha fazlasını katan bir çalışmadır. İçinde olduğumuz durumu görebilmemiz için durup bakmak gerekir oysa ki herbirimiz koşturmaktan önümüze açılan kapıları adeta görmeden geçiyoruz. Sonra neden sorularına boğuluyoruz. Bakmak için kendimize an’lar oluşturmalıyız ki görme şansını yakalayalım ve değerlendirebilelim.

yoga35

Ve nefes tarifsiz yaşam kaynağımız.

Nefes almak doğal ama biz doğduğumuzdan bu yana doğallıktan uzaklaşabiliyoruz, kopabiliyoruz.

Öyleyse nefesimizin de farkına varmalı, yeniden  nefesimizle tanışmalı ve her defasında nefesimizle çalışmalıyız. Derin, sessiz, yumuşak nefesler bedenimizi ve zihnimizi olumlu etkiler. Enerjinin güçlü dağılımı, sağ-sol dengesi, sempatik-parasempatik sistem, sağlıklı beden ve sağlıklı zihin bütüncül çalışmalar kapsamında nefes ve hareketin koordinasyonudur. Nefesi burundan alıp burundan vermek burnun vakumlama ve filtreleme özelliğinin kullanılmasını sağlar. Ciğerlerin tamamen kullanılması için önemlidir. Nefesin doğru kullanılmasıyla günlük yaşamdaki olaylara karşı tavırlarımız da olumlu yönde değişmeye başlar.

yoga4

Meditasyon hali; kendimizle ve yaşadıklarımızla yüzleşecek durumda her an içinde meditasyon halinde olabilir, kalabiliriz. Önemli olan kendimizle, iç sesimizle, algılarımız açık, olanları olan haliyle karşılayabilmeye, kucaklayabilmeye açık olalım. İstediğimiz ortamda, istediğimiz işi yaparken de düşüncelerimizin doğal haliyle akıp gitmesine izin vermek, hissettiklerimizle kalmak bize olaylar karşısında tavırlarımızı görmemizi sağlar ve farkındalıkla olumluya dönüştürme yolunda aracı olur.

Öyleyse sizleri yoga matınıza davet ediyorum. Her birimizin ayrı ayrı ne kadar değerli olduğumuzu farkedebilmemiz ve bu farkındalıkla önce kendimizi sevmemiz böylelikle karşımızdaki herkese / her şeye sevgiyle bakabilmemiz belki de birçok şeyin başlangıcı olacak.

 

Selin Denli, İstanbul-2015

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın