Aşkın Halleri

0

Aşkta doğru seçim var mıdır, aşık olacağınız kişiyi seçebilir misiniz ya da aşkın ömrü ne kadardır?

Ne diyor Nazım;

Özledin, içtin, ağladın, güldün,
Şarkılar söyledin, düşündün,şiirler yazdın.
‘ Peki o ne yaptı? ‘ deme,
Herkes kendinden sorumludur aşkta.

Aşk hormonu oksitosin, bağlılık duygularını arttırıyor. Bir şiir, bir şarkı, bir resim bile bu hormonun salınmasını tetikliyor.

Bu duygu hormonlarınızı alt üst ediyor. Salgılanan serotonin hormonu, obsesif kompulsif hastalarındaki düzeye yaklaşıyor. Bu nedenle aşık olduğunuz kişiyi takıntı haline getiriyorsunuz, uyku ve iştah dengeniz bozuluyor.

ask

Peki partneriniz neden “O”?

Aynı şeylerden keyif aldığınız, beraber uyuduğunuz, beraber ağlayıp güldüğünüz bu kişiyi nasıl seçtiniz…

Psikolog ve Araştırmacı yazar Bruno Humbeeck’in “Aşkta Doğru Seçim, Bilinçaltının Gücü” isimli kitabında aşk ile ilgili cevaplar var.

Ona göre 4 farklı bilinçaltı var.

Aşkın yol haritasını çizerken aşk ilişkisini bodrumu, giriş katı, birinci katı ve çatı katı olan

bir eve benzetiyor.

Biyolojik mekanizma “bodrum kat” ; Bu katta şehvet, fiziksel çekim, tutku ve cinsellik var. olduğu İlişkiniz seksten öteye gidemezse giriş katına çıkamazsınız.

sevgi

Cinselliğe aşk ve duyguların katıldığı biyolojik ve psikolojik bilinçaltının tatmin edildiği yer “giriş katı”; İlişkinin sürekliliği için bodrum ve giriş kat arasında geçiş gerekiyor.

Ortak değerler ve sosyal kodlarla güçlenen kat “birinci kat”; Çok aşıksınız, onsuz bir hayat düşünemiyorsunuz, cinsellik de çok iyi gidiyor. Ancak sosyal sınıf bilinciyle hareket ettiğiniz bu katta ilişkiniz sınıf farklılıkları nedeniyle çatırdayabilir. Yani sosyal filtreleri de düşünüyorsunuz.

Hayali bilinçaltı adı verdiği “çatı kat”ında ortak zevkler yer alıyor. Farklılaştığınız bu yerde siz koşmayı severken, o evde film seyrediyor.

1,5 saniyede aşık olduğunuz, beyinde 12 merkezin hızla çalıştığı aşkın ömrü ne yazık ki sadece 2,5 yılmış!

sevgili

Beyin aşık olduğunuz an, bir fotoğraf çekiyor, kalp çarpıntısı başlıyor. Beynin devreye girmesi ile geçici bir delilik hali yaşanıyor.

Takıntılı hastalarda da yaşanan bu durumda akıl mantık devre dışı; “Aşk sarhoşluğu” böyle bir şey….

2,5 yılın sonunda hormonlar düşüyor, Uyanıştan sonra ilişki dengede giderse beraber yaşlanabilirsiniz. Aşkı aramaya devam ederseniz yeni arayışlar başlıyor.

Hatta aldatmanın bile hormonal bir nedeni var. Oksitosin ve vasopressin hormonları devreye giriyor. Oksitosin hormonu birine sarıldığınızda bile yükseliyor. Vasopressin bağlılılık hormonu; arttığında tek eşlilik devam ediyor. Düştüğünde aldatmalar başlıyor.

Aşk ile ilgili sorular bir türlü bitmiyor. Ama hiç kuşku yok, insan var oldukça, aşk da var olacak..

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın