Aşkın Eğrisi Doğrusu Var mı?

0

 

Aşk bu, ne zaman kapıyı çalacağı belli olmuyor, bir bakıyorsunuz ki aşık olmuşsunuz. Kadın erkek fark etmiyor, herkes heyecan duyacağı başını omzuna yaslayacağı bir eş arıyor.

Çevremdeki yakın arkadaşlarımdan birisi “evlenilecek erkek kalmamış, kocalarınızın kıymetini bilin.”  dedi. Son zamanlarda yaşadığı bir iki ilişki bunu söyletiyor ona, anlattıklarını dinledikçe hak da veriyorum. Umutla başladığı bir ilişki bir anda tersine dönebiliyor. Kısır döngü bir türlü bitmiyor.

aşk12

İşin uzmanları istediğiniz ilişkiyi kuramamanın altında kendi değerini bilememek ve kendine güvenmemenin yattığını söylüyor. Çocukluktan bu yana bilinçaltına aile ve toplum tarafından  yüklenen kodlar var; “otuzundan önce evlen bir an önce çocuk sahibi ol” gibi.

Oysa yaşam bir sınav, hem de tekrarı olmayan…Karşınıza çıkan kişilerle yaşadıklarınız sizi güçlendiriyor. Yanlış olduğunu düşündüğünüz kişi aslında size hayatı öğretiyor, bir sonraki ilişkinizde aynı şeyleri tekrarlamıyorsunuz. Ayrılığı, yeni bir başlangıç olarak düşünün.

Yine her şeyin temelinde kendinize verdiğiniz değer yatıyor. Önce siz kendinizi sevin, önce siz kendinize değer verin. Kendinizi suçlamaktan vazgeçtiğinizde aynı tür ilişkilerden de kurtulmuş olacaksınız.

ilişki5

Biten ilişkinizi ardından iki şey düşünebilirsiniz. Birincisi karşı tarafı suçlamak ve hatalarını daha çok anımsamak ki bu daha konforlu geliyor. İkincisi ise sorunu kendi içinizde aramak yani kendinizle yüzleşmek. Korkmayın adım atmaya önce kendinizden başlayın. Her şey ne kadar karışabilir ki, nasılsa denizler dalgalanmadan durulmuyor.

Hayatın getirdiği yükler ve koşuşturma içerisinde kendinizden uzaklaşıyorsunuz. Kendinizi dinlemeye ve soluklanmaya fırsat bulamıyorsunuz. Sorunları olur olmaz kişilere anlatmaktansa önce kendi içinizde çözümü arasanız daha doğru olur.

İdeal ilişki kavramı, kişinin beklentisi ve kişiliği ile bağlantılı. Ne kadar kendinizi iyi tanırsanız o kadar isteklerinize yaklaşırsınız. Bunu bir yolculuk olarak düşünün, aslında bu tanıma ve değişim isteği hiç bitmiyor.

çiftler18

Biten bir ilişkinin ardından hemen arkadaşlarla daha sık buluşmalar, gezmeler, alışveriş geliyor. Tek nedeni unutmaya çalışmak, oysa ağlayacaksanız ağlayın. Önemli olan bitişi bile gerektiği gibi yaşamaktır.

“Tamam buldum!” dediğiniz kişi için bile  “doğru kişi mi?” diye düşünebilirsiniz. Bir süre sonra farklılıklarınızı gördüğünüzde, ancak  bilinç seviyelerinizin aynı noktaya gelmesiyle mutlu olabileceksiniz. Birbirimizden öğrenmeye devam etmek gerekiyor.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın