Aşka Farklı Pencereden Bakan Kitap: Resimli Aşk Ansiklopedisi

0

Aşk hakkında bildiklerinizi unutun, aşkla ilgili birçok kavramı yeni baştan anlatan kitabın yazarı Özlem Karakurt, bilimsel kaynaklardan da yararlanmış.

Hem güldüren hem öğreten kitaptan bildiğiniz veya bilmediğiniz kavramlardan ilginç bölümler ne diyor;

Aşk yapmak, anlamı neslimizi üretemeden sevişirken nefsimizi tüketmek… Aşk günümüzde çok yapılıyor, tek kişiyle ya da çok kişiyle, doğum kontrol yöntemleri sayesinde seviştiğimiz kadar üremiyoruz ama bir yandan tükeniyoruz. İnsanlar birbirinin yaşamına değip geçerken neredeyse bir iz bırakmıyor.

Çanta ilişki, yanından ayrılmayan sevgili anlamında… Çanta ilişkiyi seçersen hiç tek olamazsın. İki kişilik hayaller kurup, kendine kazak alırken ona da almak, banyonu her zaman toplu tutmaya çalışmak, yatağın hep solunda yatmak, tatil programını denk getirmeye çalışmak, zamanla ağırlık yapar. Çantadan vazgeçmek içindekilerden vazgeçmek değildir aslında, bazen de çantasız yürüyebileceğinizi unutmamak gerekir.

Dopaming, anlamı dopamine sahibi kişilerin kendilerini seksi hissetmeleri, ilişki dopingi… Vücutta doğal olarak üretilen dopamin seksi hissetme ve hissettirme konusunda epey çalışkan, salgılandığı sürece kişinin kendisini seksi ve güzel hissetmesini sağlıyor ve bu algıyı karşısındakine de geçiriyor. İlk çekimi dopamine sağlar ama sonrasında aşk aşkı çeker. Uzun yalnızlıklara bazen sırf dopamine salgısı için bir sevişme arası vermek önemlidir. Böylece vücutta dopamine salgısı tekrarlanır, siz de parlaklığınızı geri kazanırsınız.

Tamperaman, kişinin içindeki cinsel yoğunluğun yaydığı enerji anlamında… Tamperaman insanın iç enerjisi ve ritmidir. Tamperamanı yüksek insanlar içeri ilk girdikleri anda arkadan müzikleri de gelir. Kalplerinin atışını duyarsın sanki ses tonlarında. Arada şakırlar farkında olmadan, fark edilmek için çırpınmazlar. Varlıklarının altı doğuştan çizilidir. Ben güzelim diye bağıran kadın değil, güzel olduğunu hisseden kadın… Güçlü olmak için çabalayan adam değil, gücünün farkında olan adam esastır.

Çok ilginç terimler var; bekaret kemeri, çarşafa dolanmak, digmalionizm, self seviş, üzüm sendromu ve fermuar ilişki gibi…

Merak ediyorsanız okuyun deriz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın