Aşırı Kaygılı Anneler Dikkat Edin Fazlası Zarar

0

Biz anneler çocuklarımızı kollamaktan bir türlü vazgeçemiyoruz, nedeni basit onlar bizim için çok değerliler. Site hayatına oğlum 10 yaşındayken başladık, bahçeye her inişinde camdan takip etme huyumdan uzun süre vazgeçemedim. Çocuk da “oyun mu oynasın, camda mıyım” diye bana bakmaktan bunalmıştı.
Okulunu değiştirdiğimizde, ilk başlarda her eve dönüşünde acaba” arkadaş bulabildi mi, oyunlarına alıyorlar mı?” diye kaygılanıyordum. Okulun revirini telefonuma kaydetmiştim, her çalışında korkudan kalbim sıkışıyordu.

 

Ama her şeyin fazlası zarar, sürekli kontrol etmekten ve her kötülük onun başına gelecekmiş gibi davranmaktan vazgeçmeliyiz. Hayatın güvensiz olduğu ve her türlü tehlikenin dolaştığı algısından korumalıyız. Çocukların rol modeli ailesidir, 3 yaşından itibaren anneden ayrı bir birey olmaya ve sosyal çevresini anlamaya başlar. İşte bu dönemde kendisi için sürekli endişelenen anneyi örnek alırsa çekingen ve korkak olabilir.
Çocuğumuzun başına geleceğini düşündüğümüz tehlikeyi abartmadan, çarpıtmadan karşılayabilmeliyiz. Dışarıya top oynamaya çıktığında topun kafasına gelip zarar vereceğini düşünmek yerine, arkadaşlarıyla keyifli vakit geçirdiğini düşünmeliyiz, sağlıklı düşünme şekli budur.
Aile ne kadar evhamlıysa, çocuğun aileden bağımlılığının azalması o kadar zorlaşır. Çocuğun güven duygusunun gelişmesi ve sağlıklı bireyselleşmesi için endişeli davranmaktan uzaklaşmamız gerekir.

anne34

Çocuğumuz bizden ayrı vakit geçirmeye başladığında, onun gelişimi için gerekli olduğunu, ona dikkat etmesi gereken şeyleri yeteri kadar anlattığımızı ve başına bir şey gelmeyeceğini düşünerek sakin olmaya çalışmak doğru olur. Yapmaya zaman bulamadığımız aktivitelere gündeme alarak aklımızı başka tarafa çekebilmeliyiz.
Evham bizim yarattığımız bir hapishanedir, çocuğumuzu özgür bırakarak onun sağlıklı bir birey olmasını, kendi ayakları üzerinde durmasını ve özgüvenli yetişmesini sağlayabiliriz. Kendimize bağımlı çocuklar yetiştirmek hepimize zarar verir. Özgürlük derken elbette başıboş bırakmak anlamında değil, bunun da bir sınırı olmalı.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın