Aşık Olacağınız Kişiyi Seçebiliyor musunuz?

0

Aşkı anlamak ve korumak her zaman zordur. Bazen bir çifte bakarsınız, birbirine hiç yakıştırmazsınız. Oysa birbirlerine çok aşıktırlar.

Partneriniz neden “O”, başka birisi değil? Beraber uyuduğunuz, tatile çıktığınız, film seyredip aynı şeylerden keyif aldığınız, veya gece yanınızda horlayan bu kişiyi nasıl seçtiniz…

Psikolog ve Araştırmacı yazar Bruno Humbeeck’in “Aşkta Doğru Seçim, Bilinçaltının Gücü” isimli kitabında bu sorulara cevap aranıyor.

Yazara göre 4 farklı bilinçaltı var. Aşk için bodrumdan tavan arasına kadar uzanan bir tür yol haritası çiziyor. Aşk ilişkisinini bodrum, giriş katı,birinci kat ve çatı katı olan bir eve benzetiyor.

aşk21

Bodrum kat : Tutku,şehvet,fiziksel çekim ve cinselliğin olduğu “biyolojik mekanizma”. Çoğu ilişki cinsellikle başlıyor, seksten öteye gidemezse giriş katına çıkamazsınız.

Giriş kat : Cinselliğe duyguların ve aşkın katılmasıyla geçilen, biyolojik ve psikolojik bilinçaltının tatmin edildiği yer. İlişkinin sürekliliği için bodrum ve giriş kat arasında geçiş sağlanmalı diyor.

Birinci kat : Sosyal kodlar ve ortak değerlerle güçlenen kat. Aşıksınız, cinsellik de süper, onsuz yapamıyorsunuz. Peki gittiğiniz davette giydiği kıyafet neden sizi rahatsız etti, ya da çay içerken çıkardığı sese neden gıcık oldunuz. İşte bu kat sınıf bilinciyle hareket ettiğiniz yer, bu bölüm sınıf farklılıkları nedeniyle çatırdayabilir. Partnerinizi seçerken sosyal filtreleri de hesaba katın.

Çatı katı : “Hayali bilinçaltı” denilen bu katta ortak zevkler ve referanslar yer alıyor. Siz gece hayatını seviyorsunuz, o evde oturmayı. O spora gitmeyi seviyor, siz yemeğe gitmeyi…

aşk11

Bu arada uzmanlar aşkın ömrünün 2,5 yıl olduğunu söylüyor… 1,5 saniyede aşık oluyoruz, o anda beyinde 12 merkez birden çalışıyor.

  • Aşık olunca beyin o an bir fotoğraf çekiyor, ardından kalp çarpıntısı başlıyor. Sonra beyin devreye giriyor, buna geçici bir delilik hali deniyor, çünkü takıntılı hastalarda da bu şekilde çalışıyor !

İşte bu an mantık devre dışı, akıl tutulması yaşanıyor ve vücutta hormonal değişiklikler  oluyor.”Aşk sarhoşluğu” öyle bir şey….

  • 2,5 yıl beyin görüntülemeleri ve hormon ölçümleriyle belirlenmiş. Bu dönemin sonunda hormonlar düşüyor, yani uyanıyoruz. Bu uyanışten sonra ilişkiyi dengeli götürebilirsek ömür boyu beraber yaşıyoruz. Eskisi gibi aşk arıyorsak, ilişki bitiyor ve yeni arayışlar başlıyor.
  • Aldatmanın da hormonal bir nedeni var. Vücuttaki oksitosin ve vasopressin maddeleri önemli. Oksitosin birine sarıldığınızda bile yükseliyor. Vasopressin ise bağlılılık hormonu, artarsa tekeşlilik, düşerse aldatmalar başlıyor.
Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın