Artık Umberto Eco ve Harper Lee Yazamayacak…

0

Son 24 saatte edebiyat dünyası iki önemli ismini yitirdi.

Gülün Adı ve Foucault Sarkacı isimli romanlarıyla bilinen Umberto Eco dün gece yaşama veda etti. Yüzyılın en önemli düşünce insanları arasında yer alan Eco’nun son kitabı Sıfır Sayı olmuştu.

edebiyat eco

Kendisini ağırlıklı olarak “felsefeci” gören  Eco, ayrıntıların anlamı” ya da “ayrıntıların sosyolojisi” adı verilen bir anlayışın kilit isimlerindendi. Eco, uzun yıllar boyunca Bologna Üniversitesi’nde göstergebilim dersleri verirken  roman ve deneme gibi edebi türlerin yanı sıra, akademik eserleri de kaleme  aldı. Umberto Eco  bir röportajda kendisini “Hafta içinde ciddi bir profesör, haftasonları ise roman yazarı  “olarak tanımlamıştı. 84 yaşında yaşamını yitiren Eco bir süredir kanser tedavisi görüyordu.

Umberto Eco’nun pek çok kitabı Türkçeye de çevrildi.

edebiyat lee

Eco’nun vefat ettiği haberinden saatler önce de Amerikalı Yazar Nelle Harper Lee’nin yaşamını yitirdiği duyurulmuştu. 89 yaşında yaşama veda eden Harper Lee “Bülbül’ü Öldürmek” adlı romanıyla 1061’de Pulitzer Ödülünü kazanmıştı.

Aynı isimle beyaz perdeye de aktarılan  kitap günümüze kadar 40 milyonda fazla sattı. Lee, kült kitaplar arasında haklı bir yere sahip olan Bülbülü Öldürmek’ten tam 55 yıl sonra Türkçeye Tespih Ağacının Gölgesinde çevrilen Go Set a Watchman’i yayınlamıştı.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın