“Arkandan Ağlar” mı?

0

Anneniz, teyzeniz olmadı, anneanne ya da babaannenizden kim bilir kaç kez duydunuz şu sözleri ; “Tabağında hiçbir şey kalmayacak.” Ya da “ Bitirmezsen yemeğin arkandan ağlar.” Biraz daha sosyal farkındalığa sahiplerse, “Bunu bulamayan kaç milyon çocuk var Afrika’da biliyor musun?” diyerek, sizde suçluluk duygusu yaratmaya çabaladılar.
Peki, sizde durum nedir? Çocuklarınızı yemeklerini bitirmeleri konusunda siz hangi silahı kullanıyorsunuz? Annenizin duygu sömürülerini mi yoksa “bunu yemezsen büyüyemezsin” tehditlerini mi? Ben kişisel olarak kızlarıma karşı güzellik silahını kullandım. “Domates yersen, yanakların güzel olur, bu çorbayı yiyen kızların boyu uzarmış.” vb.
Aslında iyi niyetli çabalarımız uzun vadede ters tepiyormuş. Amerika Birleşik Devletleri’nde son dönemde yapılan araştırmalarda, tabaklarına konan yemeği bitirmesi için zorlanan çocukların, ileride şişman olma riski taşıdıkları ortaya çıkmış.
Anne babalardaki genel eğilim, çocuklarının önlerine konan farklı besin gruplarını tüketmesi için baskı yapmak. Çünkü hemen her kültürde, çocuğun iştahı, kilosu ve beslenme alışkanlıkları ebeveynin yeterliliği konusunda temel alınıyor. Çocuğunuz zayıfsa, “iyi yemek yapmadığınız hatta çocuğa bakamadığınız” iddialarıyla suçlanabilirsiniz.
Başarılı ebeveyn olmak için, çoğunluk çocuklarının hislerine güvenmemeyi tercih ediyor. Onların doyup doymadığı konusunda kendi sözcükleri yerine, annelerin içgüdüsü daha bilimsel bir veri olarak algılanıp, “Bu kadar az yemekle doyamazsın, yemeğini bitir.” komutu dudaklarımızdan otomatik olarak dökülüyor.
Bu “duyarlı” yaklaşımımızın bedelini yıllar sonra yine kendi çocuklarımız ödeyecek. Çünkü yetişme çağında, yemeklerini bitirmesi yönünde baskı gören çocukları bekleyen çağın vebası “şişmanlık” olacak.
Galiba doğrusu, çocuklara ne kadar yemek yemeleri gerektiğinden çok, “hangisi sağlıklıdır” sorgulamasını yapmayı öğretmek. Bırakın annenizin, anneannenizin, babaannenizin duygu sömürüsü kokan lafları, anılarınızda ya da çocuklarınıza anlattığınız masallarda kalsın. Yoksa zayıflatmak için çok aç bırakmak zorunda kalırsınız. Bizden söylemesi…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın