Arkadaşlığın Gizli Kuralları

0

Hayatınızda en değer verdikleriniz ailenizden sonra kuşkusuz arkadaşlarınızdır. Çocukluktan itibaren başlar bu ihtiyaç, bebeklikten belki de… Kadınların dörtte biri en yakın arkadaşlarıyla ilkokulda tanışıyor.
Dolabınızdaki kıyafetlerini paylaştığınız, aynı yatakta uyuduğunuz, telefonu kapatmayı bir türlü beceremediğiniz, gece yarısını bekleyip de yaş gününü ilk kutlayan siz olduğunuz arkadaşınız yok mu?

arkadaş39

Yaşlar ilerledikçe basit arkadaşlıkların yerini sıkı dostluklar almaya başlıyor. Hayatınıza yeni birilerini almak bazen zor geliyor. Bence arkadaşlık hiç bitmeyen bir okul gibi, hep yeni bir şeyler öğreniyorsunuz.
Kısa süreli arkadaşlıklar da ayrı bir konu; bir tatilde, partide ya da yemekte tanıştığınız, beraber eğlenip güldüğünüz ve belki de hiç arkadaş listenizde olamayacak birileri hayatınıza girebilir. Bu kişilerle birçok ortak noktanız da olabilir, hatta ortak arkadaşlarınızda…

arkadaş11

Hızla başlayıp ilerleyen arkadaşlıklar kısa süren flörtlere benzer, heyecan ve enerji verir. Belki tadında bırakmak ve anı olarak hatırlamak daha anlamlı olur.
Nedense ortak arkadaşlarımız olan kişilerle daha rahat iletişim kuruyoruz. Ortak noktalarda buluşmak isteği ise çok anlamlı değil; siz bekarsanız evli ve çocuklulardan uzak mı duracaksınız ? Ya da tersi, sizin çocuğunuz varsa, çocuksuz kişilerle arkadaşlık etmekten kaçınacak mısınız ?

arkadaş32

Önemli bir hastalığı olan arkadaşınız olduğunda ve size ihtiyaç duyduğu zaman ona nasıl yardım edebilirsiniz? Soru sorarak olmasa gerek, bu onu bunaltabilir de, mutlu edebilir de. Özel bir öneride bulunabilirsiniz. Ona gidip yemek yapmayı ya da ütülerine yardımcı olmayı teklif edebilirsiniz.
Bu dönemlerde doğru kelimeleri bulmak zorlaşır, en iyisi dürüst olmanızdır. “Ne demem gerektiğini bilemiyorum” çok sade ve doğru bir cümle olur. Hastalığıyla ilgili “Google” görevi görmeden sadece yanında olmanız ona yeter.

arkadaş35

En zoru ise bir arkadaşlığı bitirme kararını almaktır. Ortak bir çok anınızın olduğu, belki geceler boyu dertleştiğiniz ya da güldüğünüz zamanlardan bahsediyoruz. Uzmanlar azaltarak bitirmeye çalışmayı yani planlarınıza daha az dahil ederek, hayatınız hakkındaki detayları anlatmaktan vazgeçerek ya da mesajlarına cevap vermeyi geciktirerek yapmanızı öneriyor.

arkadaş33

Arkadaşınızı bir süre sonra sinir bozucu da bulabilirsiniz, yani tam tabiriyle gıcık olabilirsiniz. Uzak durmak istiyorsanız yoğun iş programınızı ya da çok uzak yerlerde oturmanızı bahane olarak kullanın, enerjinizin artık yetmediğini ve her şeye birden yetişmenin giderek zorlaştığını ve bu durumun geçici değil kalıcı olduğunu açıkça belirtmelisiniz.
Size ihanet eden bir arkadaşınızdan vazgeçmek en kolayı, ilişkinizi resmen ve tamamen bitirmek en doğrusu. Ona hatasını ve bu yüzden artık arkadaşlığınızın bittiğini söyleyebilirsiniz. Eğer problem çıkarıyorsa azaltarak bitirmeyi deneyin, ne de olsa hatalı olan o.
Arkadaşlıkların değerini, onu yaşayanlar bilir, gerçek dostlarımıza vakit ayırmayı unutmamak ve hiç kaybetmemek dileğiyle …

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.