Çocuğunuz Arkadaş Çevresinde Zorbalığa Maruz Kalıyorsa

0

Çocuklar sert olabiliyor, bazen de fazlasıyla acımasız. Bir de okul servislerinde yaşananlar var ki, duyduklarımızı anlatsak roman olur. Okullarda yaşadıkları bazı olaylarda anne babaların daha temkinli olmasını gerektiriyor. Akran zorbalığı kavramı, hiç de sıradan olmayan ve önlemler alınması gereken bir durumu anlatıyor. Üstelik zorbalığa maruz kalan çocuklar bu problemle başa çıkamazlarsa çok sarsıcı olaylar bile yaşanabilir.
Zorba davranışlar gösteren çocuklar neler yapar;
1. Arkadaşlarına isimler takıp, giyimi, yürümesi ve konuşmasıyla alay eder. Dedikodular yayar.
2. Fiziksel şiddet kullanabilir ve çelme takabilir.
3. Genellikle güçlü değil de sessiz, kibar ve çekingen çocukları seçer ki kendisini şikayet etmesin.
4 Arkadaşlarının eşyalarına zarar verir, el koyar ve durdurulmaya çalıştıkça zarar vermesi artar.
5. Arkadaşlarıyla dalga geçerken popüler olma hevesindedir, etrafındakileri kendince eğlendirmeye çalışır.
6. Üzerine gittiği arkadaşının gruplardan dışlanmasına çalışır ve bunları yaparken hatasını kabul etmez,hem de ne kadar zarar verdiğini fark etmez.

zorba

Peki bu davranışları gören bir çocuk ne durumdadır;
1. Çok kızıp intikam almaya çalışabilir.
2. Kendini garip hissedip “acaba suçlu ben miyim” diye düşünebilir.
3. Birilerine söylerse ispiyoncu damgası yemekten, kimsenin ona inanmayacağından ya da işlerin büyüyeceğinden korkar ve susabilir.
4. Okula gitmek istemez, derslerde sessiz kalır, içine daha çok kapanmaya başlayabilir. Kendisini yetersiz ve dalga geçilebilir hissederse arkadaşlarından uzaklaşır.

Upset Teenage Girl With Friends Gossiping In Background

Burada anne babalara düşen, böyle bir olay olduğunu hissederlerse çocuklarına yol göstermeleridir. Çocuklarınızı nasıl doğru yönlendirebilirsiniz?
1. Böyle bir şeye maruz kalırlarsa, bunun sır olmadığını, muhakkak güvendiği birine anlatması gerektiğini öğretmelisiniz.
2. Tek başına kalmamasını ve yanında arkadaşlarıyla dolaşmasını tembihlemelisiniz.
3. Kendisine yapılanların hiçbir haklı nedeninin olmayacağını, engellenmesi gerektiğini ve şikayet etmekten korkmaması gerektiğini söylemelisiniz.
4. Karşısındakine üzüldüğünü, kızdığını belli etmemesini ve mümkünse yok saymasını anlatmalısınız. Hatta kendisine gülmeyi öğrenmesini söylemelisiniz ki karşısındaki amacına ulaşamasın.
5. Bu tür gruplara katılıp güçlü olmaya çalışmamasını, onların başkalarına zarar vermesine seyirci kalmamasını söylemelisiniz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın