Aradığınız Bakım Malzemesi Mutfakta…

0

Kozmetikler, dermokozmetikler işe yarasa da evde doğal yöntemlerle yapılan tarifler çoğu zaman kurtarıcı oluyor.

Makyajınızı doğal yollarla temizlemek, cildi arındırıp bakım yapmak istiyorsanız bu karışımlardan faydalanabilirsiniz.

Bir yemek kaşığı limon suyu ile bir yemek kaşığı doğal yoğurdu karıştırın. Yüze, boyna ve göğüs arasına kadar sürebilirsiniz. Birkaç dakika bekledikten sonra nemli pamukla silin. Bu karışım cildi ölü deriden arındırıp temizliyor. Tüm cilt tiplerine uygulanabilir.

Papatyayı kaynatıp soğutun. Biraz pamuğu içine batırın, birkaç zdamla zeytinyağı ekleyin. Yüze ve gözlerinize uygulayın. Hem bakım yapar hem de gözaltındaki şişliklere iyi gelir.

Limon ve salatalık ile tonik yapabilirsiniz. Yarım limon suyu ile bir ortaboy salatalığı karıştırın. Özellikle ciltteki şişkinlik ve gözaltu tırbalarına iyi gelen bu karışım cildi tazeleyip, canlandırıyor. Ayrıca sivilcelere, cilt lekelerine ve siyah noktalara iyi geliyor.

Bir çorba kaşığı bal, yarım çay kaşığı zerdeçal tozu ve bir tatlı kaşığı limon suyunu karıştırın. Yüzünüze sürüp 10-2 dakika bekletin. Önce ılık, sonra soğuk u ile temizleyin. Bu karışım yara izlerine, ciltteki koyu lekelere iyi geliyor. Özellikle zerdeçal kalsiyum içeriği ile cildin en üst tabakasını düzenleyerek cit tonunu dengeliyor.

Portakal ve salatalık da etkili bir ikili; bir çorba kaşığı pirinç unu, portakal ve salatalık suyunu karıştırın. Salatalık nemlendirme sağlarken, portakal meyve antioksidanları verir. Bu karışım ölü hücrelerden arındırıp,cilde parlaklık veriyor.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın