Antik Ayurveda Uygulamalarıyla Popüler Bakım Sırları

0

Tarihi 3000 yıl öncesine dayanan bu uygulamalar artık çok gündemde, nedeni ise güzellik ve bakımda gerçekten işe yaraması. Bedeni toksinlerden arındıran ve cazibeyi artırdığına inanılan bu ritüelleri uygulayanlar artıyor.

  • Yağ ile ağız çalkalama “Gandusha”; bir miktar yağla yapacağınız gargara bakterilerin ölmesini ve ağzınızın kirden arınmasını sağlar. Toksinlerin tükürük bezlerinden yağa geçtiğine ve çalkalama ile temizlendiği biliniyor. Sabah dişinizi fırçalamadan önce organik bir yağla 10 dakika çalkalayıp tükürün. Susam yağı ya da Hindistancevizi yağını kullanabilirsiniz.
  • Dilin üzerini temizleme “Jiva Sodhana”; daha taze bir nefese, diş plaklarının oluşumunda azalmaya ve sağlıklı diş etlerine etkisi var. Dilin üzerindeki gözeneklerin açılması yemeklerin tadını daha iyi almaya ve yemekten daha doymuş kalkmaya yardımcı olur. Dilinizin genişliğinde bir dil temizleyiciyi ile dişlerinizi fırçalamadan önce ağzınızı yağla çalklaladıktan sonra kullanın. Dilinizin üzerini ve yanlarını 5’er kez fırçalayın. Her fırçalama arasında ağzınızı çalkalayın.

ayurveda2

  • Burun temizleme “Neti Pot”; işlemi burun tıkanıklığı, alerji ve sinüs doluluğu olanlar için özellikle faydalı. Tuzlu suyu bir burun deliğinden diğerine geçirip çıkarmak mikrop, polen, balgam ve bakteriden temizler. Alerjiler göz çevresindeki ince damarları iltahaplandırır ve koyu renk halkaları artırır. Tuzlu su ile yapılan burun temizliği göz altlarında biriken sıvıları harekete geçiirip, göz altı şişliklerini de yatıştırır.
  • Ayak masajı “Padabhyanga”; düzenli yapıldığında yorgunluğa iyi gelip uykuyu düzenler. Ayaklarda sinir uçları, basınç noktaları ve lenf düğümleri vücuttaki hormon ve organlarla bağlantılıdır. Ayaktaki dört büyük sinir gözlerle doğrudan ilişkili, bu nedenle düzenli ayak masajı kronik baş ağrılarına iyi geliyor. Yatmadan önce ayaklarınızı sıcak su ile temizleyin, en büyük basınç topuklarınıza gelecek şekilde ayak uçlarına doğru dairesel hareketlerle masaj yapın.

ayurveda

  • Göz avuçlama egzersizleri ile göz yorgunluğunu dindirip, ince çizgilerin oluşumuna neden olan göz çevresi kaslarını rahatlatır. El sıcaklığı ve basıncı optik sinirleri dinlendirerek göz çukurunun etrafında bulunan gergin kasları yumuşatır, aynı zamanda baş ağrısı ile savaşmanıza yardım eder. Ellerinizi birbirine sürterek ısıtın, gözlerinizi kapatıp avuçların alt kısmı ile elmacık kemiklerinin üzerine bastırın. Avuçlarınızı çukurlaştırıp göz kapaklarınızın üzerine kapatın, derin ve yavaş nefesler alıp 5 dakika bu şekilde kalın.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın