Annelerinizin Genetik Mirası Olan Kilolardan Kurtulmanın Yolları

0

Her çocuk anne ve babasının genetik mirasını taşımaktan mutluluk duyar, kilo problemi hariç !

Vücudunuzdaki yağın nereye depolandığı ile ilgili 17 gen bulunuyor. Bazılarının etkisi kadınlarda erkeklerden daha güçlü ne yazık ki…

Genetik bağ; FTO geni adı verilen obezite geni, bu genin iki kopyasının miras kaldığı kişilerde açlık hormonu “ghrelin”in de seviyesi yüksek oluyor. Doğal olarak fazla kalori alıyorlar. Bu gen aynı zamanda ruh halini düzenleyen beyin kimyasallarını da etkiliyor. Söz sahibi olduğu diğer konu da vücudunuzun egzersize verdiği yanıt ve antrenman programınıza ne kadar bağlı olduğunuz.

genetik7

Düzenli yapacağınız egzersiz ile genlerin olumsuz etkisini %30 oranına kadar yok edilebiliyor. Ağırlık egzersizlerine vücudunuz kardiyodan daha iyi yanıt verebiliyor. Ya da kısa süreli ve yüksek yoğunluklu kardiyo çalışmalarını tercih etmelisiniz.

Nutmayın ki FTO genine sahip olsanız bile, kilonuzla savaşmada diyet ve aktivitenin etkisi daha önemlidir.

İlişki bağında ise olumsuz ailesel etkilerin kiloyu olumsuz etkilediği görülüyor. Annenin iyi veya kötü niyetli olduğu farketmeksizin yemeği kısıtlaması, çocukların sağlığında kırgınlık ve endişe yaratabiliyor. Kızlar diyetle annelerinin kendilerinden yemek saklayarak aldığı kontrolü geri kazanmaya çalışıyor.

anne28

Bebekliklerinde annesiyle zayıf ilişkisi olanlar, gençlik dönemlerinde kilo almaya 2 kat daha yatkın oluyor. Açıklaması ise; beyinde kiloyu yöneten bölüm aynı zamanda stres ve duyguları da yönetiyor. Aşırı endişe bu bölgede düzensizlik yaratıyor.

Önemli olan size kilo aldıran davranışların farkına varmanız, bu döngüden kurtularak kendinize uygun bir diyet stratejisi geliştirebilirsiniz.

Davranışsal bağlar da ilginç, kız çocukları 5 yaşından itibaren annesinin beslenme alışkanlıklarını benimsemeye başlıyor. Sadece anneler değil, çocuğun algılama çağında kilolu olan babalar da çocuğun ileri yaşlarda kilo problemi yaşamasına neden oluyor.

genetik6

Genç kızlar zayıf olma, kilo ve beslenmenin önemiyle ilgili konularda yaşıtlarından çok annelerinden etkileniyor. Annesi diyet yapan kızlar, yapmayanlardan 2 kat fazla diyet yapmayı düşünüyor. Bu davranış şekli tersine işleyerek, büyüdüklerinde kilo problemine neden oluyor.

Babanın beslenme şekli spermlerin moleküler yapısını da etkiliyor, bu da çocuklarda obezite ve metabolik problemlere neden oluyor.

baba18

Çevrenizde zayıf olmaktan ziyade sağlıklı ve güçlü olmanın önemine inanan arkadaşlarınızın olmasının size faydası daha çok. Annenizden gelen yanlış bilgileri tekrar doğruya çevirebilirsiniz. Bedeninizi sevmemeniz ve bir heves yaptığınız diyetlerin olumsuz etkilerini görmek sizin doğru yolu bulmanıza yardımcı olur.

 

 

 

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın