Anne Olunca Anlarsın…

0

    Sizi bilmem ama ben bu cümleyi ilk duyduğumda içimden korku ile karışık bir ürperti geçmişti. Yaptığım bir şey annemi kızdırmıştı ve bu kez standart ceza yöntemleri ( bağırmak, güdümlü terlik, tehdit) yerine sükûnetini koruyup benim için kaygılandığını anlattı ve bu cümleyi kullandı. “Lanet okumak”  gibi bir şey diye düşünmüştüm. Değilmiş… Bu cümle aslında çok önemli bir sırrın, bir patavatsızlık sonucu dillendirilmesiymiş…

anne bebek

“Anne olunca anlarsın…” Sadece kadınların sahip olduğu bir kültür. Bunun yazılı bir kaydı yok. Coğrafi, ekonomik, kültürel ve siyasi koşullara göre farklılıklar gösterse de öz hep aynı.  Kendi doğurduğun, ya da evlat diye bağrına bastığın bir çocuğun varsa zaman içinde bu kültüre dahilsindir.

“Anne olunca anlarsın…” kültürü, birbiriyle çelişen ruh hallerini aynı anda yaşamaktır. Çocuğunun bir başarısını ya da mutluluğunu gördüğün anda salya sümük ağlamayı başka nasıl izah edebilirsiniz.

aglamak guzeldir

Ya da en zor anında “buna da şükür…” diyebilmenin tevekkülünü.

Hezeyanlar, evhamlar yumağıdır. Masum bir hapşırmanın zatürreye kadar gidebileceğini düşünen bir ruh hali ancak “anne olunca” anlaşılabilir. “Ağlarsa, seslenirse duyamam”  deyip gece boyunca yanında beklemek de…

annelik1

Hep bir adım sonrasını düşünmek gerektiği kaygısıyla anı yaşayamamaktır, ”anne olunca anlarsın…” kültürü. Daha yürümeye başlamayan bebeğin için, yıllar sonra gitmesi gereken okulları araştırmaktır. Bunun bir eski versiyonu kızı ortaokula giderken çeyiz hazırlayan annelerdi. Kızları evlendiğinde, çeyiz için alınanlar çoktan antika sınıfına girmişti…

“Anne olunca anlarsın…” kültürü gizli yetenekleri de içerir. Annelerinizden size geçen bu yeteneklerle, çocuğunuzun yüzüne baktığınızda yalan söyleyip söylemediğini anlarsınız.  Arkada gözünüz olduğu şüphesini minik beyinlere itinayla kazıyabilirsiniz. Hatta daha ileri gidip, çocuklarınızın seçtiği arkadaşları hakkında analiz bile yapabilirsiniz.(Siz yine de yapmayın ya da yorumları kendinize saklayın…)

anne kulturu

Önceliklerin yeniden belirlendiği bir süreçtir. Kendi ihtiyaçların, beklentilerin ve isteklerinle sorumluğundaki çocuğun gereksinimleri arasında tercih yapma dönemdir. Bu süreçten genellikle çok az sayıda insanın (eş) haberi olur. Tercih bellidir. Yaşamda bundan sonra verilen her kararda çocukların durumu belirleyici olur.

“Anne olunca anlarsın…” kültürü, imkânsıza karşı koşulan bir maratondur. Yoksa 1995’den beri her Cumartesi Galatasaray Meydanında oturma eylemiyle gözaltında kaybolan yakınlarının  akıbetini soran “Cumartesi Anneleri” olur muydu?

cumartesi anneleri

Bu kültüre sahip olanlar arasında görünmez bir bağ vardır. İşte bu yüzden bu anneler gününde Soma’daki maden ocağı kazasında evladını yitiren annenin “benim oğlum yüzme bilmezdi…” sözleri beynimizde yankılanıp duruyor.

soma anne

“Anne olunca anlarsın…”  gizli örgütünün üyeleri gününüz kutlu olsun…

 

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın