Anketlere Göre Mutluymuşuz. Ama…

0

Şu sıralar anket bereketi yaşanıyor ülkemizde. Referandum  sonuçlarına yönelik anketlerin yanı sıra beslenme alışkanlıklarımızdan, mutluluk endeksine, kadınların eğitim seviyesinden, alışveriş eğilimlerine kadar her gün bir sürü farklı veriyle karşı karşıya kalıyoruz.

Üstelik, bu verileri yorumlamak ya da yapılan yorumları anlamak da pek kolay değil. Mesela geçtiğimiz günlerde Türkiye’de yaşayan insanların mutluluğu konusunda bir araştırma sonucu yayınlandı. Gündelik yaşamda kendi gözlemlerimizin çok dışında bir tablo çıktı karşımıza.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan çalışmada, ülkede son bir yıl içinde yaşanan tüm olumsuzluklara ve belirsizliğin hakim olduğu ortama rağmen mutlu insan sayısında artış görülüyor. Hem erkek, hem de kadınlarda mutluluk oranı geçen seneye göre artmış. Mutluluk oranı geçen seneye göre genel olarak kadınlarda % 60.2’den 64.5’e, erkekler % 52.9’dan % 58.1’e yükseldi. Tüm bireylerdeki artışın % 56.6’dan % 61.3’e yükseldiği görülüyor.

Öte yandan bir başka çalışma ülke nüfusunun yarısını oluşturan kadınların durumunu biraz daha farklı anlatıyor. Ipsos Türkiye’yi Anlama Kılavuzu Araştırması’nda kadın işsizlik sayısının, ülke ortalamasının üzerinde seyrettiği gözlenmiş.

Ayrıca, Türkiye’deki 15 yaş üstü kadınların

yüzde 63’ünün evli

yüzde 51’inin ilköğretim mezunu olduğu saptanmış.

Aynı araştırmada kadınların;

yüzde 73’ünün ehliyeti

yüzde 74’ünün kredi kartı

yüzde 89’unun pasaportu olmadığı belirlenmiş.

Kadınların teknoloji kullanımındaki rakamlarda ilginç.

Hanelerde kadınların bilgisayar kullanma oranı %45,9.

Hanelerde kadınların internet kullanma oranı %51,9.

Kadınların %89’nun cep telefonu, %48’inin ise akıllı telefonu, %27’sinin tablet bilgisayarı var.

Genel  anlamda kadınlar için yaşam çok parlak görünmüyor değil mi?

Tekrar ülkemizin mutluluk durumunu gösteren araştırmaya bakalım. Bu araştırmaya göre, mutluluk ile eğitim seviyesi yükseldikçe artıyor.Türkiye’de insanlar en çok mutlu eden şeyler sıralaması

yüzde 70,2 ile aile

yüzde 15 çocuklar

yüzde 4.7 eşler olarak bulunmuş.

Mutluluk kaynağı olarak görülen değerler ise;

%72.1 sağlığımız,

% 14.6 sevgi,

% 7 başarı ve

% 3.2 para diye sıralanmış.

Bu araştırma sonuçlarını üst üste koyup bir de yaşadığımız son bir yılı gözümüzün önüne getirince insanın aklı karışmıyor değil. Bir şeyler tam yerine oturmuyor.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın