Ambalaj Renkleri Bilinçaltını Hedef Alıyor.

0

İster markete, ister eczaneye, ister mağazalara gidin rengarenk ambalajlar gözünüzü alır. Ürün ambalajlarında artık tasarım ön planda ve hedef kitleye yönelik mesajı vermeye hazır bekliyor. Her rengin yaratmak istediği algı farklı, bu renkler tüketicilerin bilinçaltına etki edip motivasyon yaratıyor.

Renklerin hem psikolojik hem de duygusal yönden ikna etme özelliği var. Gerçekten de alışveriş yaparken paketlerin rengi ürünün cazibesini artırıyor.

alışveriş22

Kırmızı renk kan ve ateşi simgeler. Ürünü enerjik yapar, bakın çikolata paketlerinin çoğu kırmızıdır.Yönlendirici ve uyarıcı özelliği, heyecan, aşk, öfke ve tehlikeyi çağrıştıran gücü var. İştah açıcı özelliği nedeniyle gıda firmalarının en tercih ettiği renktir. Tansiyonu ve kalp atışını da etkiliyor, uzun süre bakıldığında gerginlik verebiliyor. Bu renkteki ambalajlar daha yakın ve büyük göründüğü gibi daha çok fark ediliyor. Tahrik edici etkisini unutmamak gerek, erotizmi de çağrıştırdığından pazarlama faaliyetlerinde ayrı bir yeri vardır.

Beyaz renk ; şeffaf ve doğruluğu anlatır. Aydınlık görüntüsü nedeniyle olumlu bir renktir. Saflık, temizlik ve hijyeni çağrıştırdığı için tıbbi ürünler, dondurulmuş gıdalar ve temizlik ürünlerinde kullanılır.

paket

Mavi rengin özelliği soğuk ama huzur verici olmasıdır.  Uyumlu olmasının yanında depresyon ve ida çağrıştırır. Sakinleştirici bir renk olması ve kişilerin dikkatlerini toplamasını sağlaması nedeniyle  konsantrasyon gerektiren ortamlarda kullanılır. Ancak yavaşlatıcı ve pasifize edici etkisini de unutmamak gerek, mavi koyuldukça sonsuzluk hissi verir. Açık mavi denizi ve gökyüzünü, koyu mavi saygıyı ve arkadaşlığı, elektrik mavisi ise gücü anlatır. Kullanıldığı ürünler; su, deniz ürünleri, deterjan ve dondurma gibi ürünlerdir.

Siyah karamsarlığı çağrıştırır, duyguları bastırıp hapsedici özelliği vardır. Pazarlama alanında ise doymuşluğun en üst noktasını ve seçkinliği ifade eder.

iglo

Mor renk itibar ve soyluluğun göstergesidir. Sofistike bir zevki yansıtır, büyülü bir karakteristiğe sahiptir. Bir de bakteri öldürücü hissi verdiğinden deterjan ambalajlarında kullanılır.

Kahverengi hüzünlü bir renktir, düşüncelere sürükler. Aileye olan inancı ve dindarlığı da simgeler. Güvenilir marka imajı yaratmak ve ayakları yere basan izlenimi vermek için en uygun renktir. Ürünü çağrıştıran rengi nedeniyle kahve ve kakao içerikli gıdaların ambalajlarında kullanılır.

neskafe

Turuncu ise dışa dönük, parlak ve dinamik bir renktir. Enerji, konukseverlik ve cömertliği ifade eder.

İştah açıcı özelliği nedeniyle fast food ürünlerde tercih edilir. Fırını ve pişmiş ekmeği çağrıştırdığından bisküvi paketlerinde en çok kullanılan renktir.

bisküvi

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın