Altın Palmiye Ödülü, Sistem Eleştirisine Verildi…

0

Ve 69. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü sahibini buldu. 21 filmin yarıştığı Altın Palmiye’de ödülün sahibi “işçi sınıfının yönetmeni” diye ünlenen Ken Loach’ın “I, Daniel Blake” oldu. Loach, bu filminde  bürokrasinin girdabında sıkışan insan hikayelerini anlatıyor. Film, İngiltere’deki sosyal yardım sistemini, eşini kaybetmiş orta yaşlı bir marangozun kalp krizi geçirmesi sürecinde yaşadıklarını anlatarak eleştiriyor.

69’uncu Cannes Film Festivali’nin ödül töreni, Cannes Festivaller Sarayı’nda yapıldı.

loach altın palmiye'yi kazandı

Ödülünü ünlü aktör Mel Gibson’ın elinden alan Loach  konuşmasında kemer sıkma politikalarının tehlikeli proje olduğu uyarısını yaparken “umut mesajı vermek zorundayız, başka bir dünyanın mümkün olduğunu söylemek zorundayız.” dedi.

20 bin avro değerinde 18 ayar altından yapılmış “Altın Palmiye”yi kazanan Loach, 2006 yılında da “The Wind That Shakes the Barley” isimli filmiyle aynı ödülü almıştı. Loach böylece, Altın Palmiye’yi iki kez kazanan 9. yönetmen oldu.

Başkanlığını “Mad Max” serisi filmlerinin yönetmeni George Miller’in yaptığı jüri, Büyük Ödül’e ise Kanadalı yönetmen Xavier Dolan’ın “Juste La Fin Du Monde (It’s Only the End of the World)” isimli filmini layık gördü.

Jüri Özel Ödülü’nü ise İngiliz yönetmen Andrea Arnold’un “American Honey” adlı filmi aldı.

İranlı yönetmen Asghar Farhadi’nin “Forushande (The Salesman)” isimli filmi en iyi senaryo ödülüne layık görülürken, filmdeki rolüyle Shahab Hosseini en iyi erkek oyuncu oldu.

jacklyn jose altın palmiye aldı

En iyi kadın oyuncu ödülünü ise Filipinli yönetmen Brilliante Mendoza’nın “Ma Rosa” filmindeki rolüyle Jaclyn Jose aldı.

Cannes’da en iyi yönetmen ödülü ise “Graduation” isimli filmi ile Cristian Mungiu ve “Personal Shopper” filmiyle  Olivier Assayas arasında paylaşıldı.

Bakalım  Altın Palmiye Ödülü kazanan filmleri ülkemizde ne zaman izleyebileceğiz?

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın