Alkalist Olmak Sağlık Vaadediyor

0

Yaşam tarzınızı değiştirip alkalist olabilir misiniz? Asidik gıdalarla alkali gıdaları dengelemekle başlıyor, vücudunuzun asit yükünü azaltıp doğanıza uygun yaşamaktan bahsediyoruz.
Sağlıklı yaşam ruhsal,fiziksel ve toplumsal açıdan uyumlu, dengeli ve kendinle barışık bir yaşamı kapsıyor. Alkali yaşam da doğal hayata saygı duyan bir yaşam biçimi, % 60 – 65’i beden sağlığını ve % 35-40’ı akıl ve ruh sağlığını oluşturuyor. Alkali yaşam felsefesi aslında ilk çağlardan beri var, her şeyi doğadan elde ediyorlardı. Artık günümüzde de doğal tarıma dönüş ve organik beslenme hızlandı.

alkali3

Asit ve alkali ne demek ? Doğada her madde girdiği çözeltide asit ya da alkali atık bırakıyor. Ölçümü pH ile yapılıyor, tabloda 1’den 14’e kadar değerler var, 7 nötr’ü simgeliyor. Üstü alkali değerin artısı, altı asit değerin artısını gösteriyor. Vücudun doğal dengesinin pH’ı 7,35 ile 7,45 arasında, yaşadığınız negatif duygular asidik pozitif duygular alkali değeri artırıyor.
Alkali beslenmede temel adım alkali su içmek, beyaz undan uzak durmak, mayalı ürünler tüketmemek,bulgur pilavını tercih etmek, çay ve kahveyi şekersiz içmek, hazır gıdalardan uzak durmak ve eti azaltmakla başlıyor. 40’ından sonra et yemek konusunda çok dikkat edilmesi gerekiyor. Önemli olan vücudun asit alkali dengesini kurabilmek.

alkali5

Alkali su elde etmenin en garantili yolu evinize alkali su veren filtre takmaktır. Ama suya taze limon suyu veya organik elma sirkesi ekleyerek alkali mineral yapısını arttırabilirsiniz.
Yediklerinizin ne olduğu, pişirme şekli, kalitesi, ne kadar çiğnediğiniz ve hangi besinleri bir arada yediğiniz önem kazanıyor. Bitkisel ve hayvansal proteinleri karıştırmamak ve proteinle nişastalı karbonhidratları birlikte tüketmemek gerekiyor. Bitkisel protein ve çiğ sebze ağırlıklı olarak tüketiliyor.
Genel sağlık durumunuza göre asit ve alkali beslenmenin dengesi değişiyor.
Alkali gıdalar; alkali su, sebzeler,bitkisel proteinler, buğday filizi,işlenmemiş gıdalar,filizlendirilmiş gıdalar,bitki çayları, badem-keçi sütü,limon,lor peyniri,kestane.

alkali2

Asitlendirmeyi artıran gıdalar; hayvansal proteinler,alkol, sodalı içecekler,hazır gıdalar,şekerli gıdalar,işlenmiş karbonhidratlar,konserve ve kızartmalar.
Hem diğer bir faydası alkali besinlerin daha uzun süre tok tutması, daha hızlı doyma hissi vermesi ve beyine doyma mesajını erken göndermesidir. Alkali su yağları eritiyor, asitli besinlerden uzak durmak yağ oranınızı da azaltıyor, çünkü vücuttaki fazla asit yağ depolarında birikiyor. Böylece kilo vermeniz de kolaylaşıyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın