Alaycı Davranışlar Çocuğun Üstünlük Mesajıdır

0

Adı üzerinde çocuk deyip geçiyoruz bazen, ama bazı davranışları var ki çocuğun ilerideki hayatında büyük sorunlara neden olabilir. Anne babalar çocuklarını her zaman iyi ve üstün yetişmesini ister, tüm sevgisini verir. Ama aşırı sevgi ve ilgi olduğunda durum farklılaşıyor.

alaycı1

Aile çocuğun iletişime adım attığı ilk ortamdır, ayrıca sosyal çevresiyle kuracağı iletişimin de ilk adımının temelidir. Genel disiplini eksik, aşırı ilginin olduğu bir aile ortamında çocuğun sorumluluk bilincine sahip olması zordur. Çocuk daha talepkar olmayı, benmerkezciliği ve alaycılığı öğrenir. Empati duygusu eksik olursa vicdanının sesini de duyamaz. Davranışlarının bedelini ödemeyeceğini düşünür ve kendine benzer arkadaşlar edinir.
Disiplini olmayan, eleştirilmeden yetiştirilen ve yaptıklarının sorumluluğunu almayan çocuk olumsuz davranışlar göstermeye başlar. Bir de kardeşlerine karşı kıskançlık varsa anne babanın sevgisini bölüşmek zor gelir, güven duygusu zedelenir. Onaylanmama ve yarışma kaygısı mücadele doğurur, sonucunda davranışlarında paylaşamamak, öfke,alay ve karşı gelmek başlar. Aile, çocuğun değersiz olduğu düşüncesini yok etmeye çalışmalıdır.
Çocuklar kendi cinsindeki yaşıtları tarafından onaylanmak ister,kabul görmek, kendisine yer edinmek ve onları etkilemek için benzer tavırlara sahip arkadaşlarıyla grup oluşturabilir. Güç gösterisi yaparak kendini ön plana çıkarıp üstünlük mesajı verir. Kendinden büyük çocuklar tarafından alay edilen çocuk ise ezilmişlik duygusu yaşar ve gururu kırılır. Onlar da aynı davranışı daha küçük olanlara karşı yapabilir.

alaycı2

Sevgisiz büyüyen ve aşırı disiplinle yetişen çocuklarda vicdan duygusu gelişemeyebilir, değer yargıları olmadığından davranış bozukluğu yaşayabilirler.Okuldan kaçma,adli sorunlar yaşama,sigara,alkol ve uyuşturucu bağımlılığı , kendine zarar verme gibi sorunlar yaşanırsa terapi gerekir, aile de bu dönemde çocuğun yanında desteğinde olmalıdır.
Çocuğun yetiştirilmesi ilerideki hayatının provasıdır, bu nedenle ruh sağlığının iyi olması için aile her isteğini yapmak yerine sabretmeyi öğretmelidir. İlişkilerinin sadece ödül ve ceza değil, sevildiği için bazı şeylerin yapıldığını bilmelidir. Böylece aile bağları güçlenir, güven duygusu gelişir ve ilerideki hayatında yaşayacağı problemlerden kurtulur.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın