Akıllı Telefonların Esaretinden Nasıl Kurtulursunuz?

0

 Gün içerisinde telefonlarınızdan ayrı ne kadar vakit geçiriyorsunuz? Ailenizden, çocuklarınızdan ya da sevgilinizden daha uzun ayrı kalmayı başarabilirken neden telefonlardan ayrı kalamıyoruz ?

Çünkü telefonlar artık sırdaşımız hatta çok yakın arkadaşımız gibi oldu. Değişik tonlardaki zil sesleri sayesinde de kulaklarımızın pası silindi. Facebook bildirimleri ayrı, WhatsApp ayrı, Viber ayrı tonlardaki seslerde bildirim yapıyor.

Arkadaşlarınızla sohbet ederken onların vaktinden çalıyorsunuz. Anında telefonda öğrendiğiniz birşey canınızı sıkabiliyor. Tatildeyken bile işten kopamıyorsunuz. Değişik bir yere gittiyseniz ya da yurt dışına çıkıyorsanız hemen “check –in” derdine düşüyorsunuz. Yayınladıklarınızı birileri beğenmiş mi merak ediyorsunuz. Daha da çok sayabiliriz isterseniz…

telefon17

Mobil internette harcanan zaman çok ciddi, akıllı telefon sahiplerinin çoğu yaklaşık 90 dakika internetten kopamıyor. Hem beyin dalgaları hem de uyku düzeni bozuluyor. Bir çok kişi yediğini içtiğini, bulunduğu yeri anında ilan ediyor, farkında olmasalar da bu takıntı haline geliyor.

Araştırmalar telefonlarımızı günde 150 kez kontrol ettiğimiz söylüyor, bu da haftada 80 saat demek !

Bu da bir tür bağımlılık “nomofobia”; gerçek bir sağlık sorunu olarak biliniyor.

Değişik bahanelerle telefona bakmaya çalışmayın, uzak durmayı bir deneyin bakalım. “Çocuğum aramış mı”, “Okuldan mesaj gelmiş mi” ya da başka bahanelerle telefonu elinize almayın.

telefon18

Ev telefonunuz varsa arkadaşlarınızla birbirinizi ondan arayın. Hem radyasyondan da uzak kalmış olursunuz.

Şarjınızı arabada bırakın, şarj biterse telefonla da haşır neşir olamazsınız.

Her mesaj sesi duyduğunuzda telefona uzanmak yerine “neden yapıyorum” diye kendinize sorun. Zamanla sese olan duyarlılığınızın azalmasına yardımcı olur.

Hangi duygularla telefondan kopamıyorsunuz? Sıkıntı, merak,yalnızlık…uğraşacak başka bir şey bulun. Arkadaşlarınızla kahve için, kitap okuyun, spora gidin. Belirli saatlerde telefondan uzak durmak için kendinize kurallar koyun, o saatlerde telefonunuz kapalı olsun.

telefon20

Konsere giderken telefon yanınızda olmayınca daha raha edersiniz, hiç olmazsa konseri kaydetmeye çalışamazsınız. Anı yaşamayı seçmiş olursunuz, yoksa tweet, selfie ya da fotoğraf çekmekle uğraşmaya çalışırdınız.

Cep telefonunuzdan uzaklaştıkça kendinize, arkadaşlarınız, ailenize ve sevgilinize daha çok vakit ayırırsınız.

Telefonunuzu kullanmamakla bir şey de kaybetmediniz, üstelik daha da huzurlu hissediyorsunuz.

Ne dersiniz yapabilir miyiz ? Benim aklıma şimdiden bir sürü bahane geldi ama bence denemeye değer.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın