Ailelerin Derdi Doğru Bebek Bakıcısını Bulmak

0

Biz anne babalar için çocuklarımız hayatımızdaki en değerli varlıklar.Onları emanet edeceğimiz kişileri seçerken bu nedenle kılı kırk yararız. Çocuğumuzun yanında olacak bu kişi hayatımızın zamanla ayrılmaz bir parçası oluyor, ne de olsa bebeğimizi onunla paylaşıyoruz. Bir çok ilki o yaşıyor bizden önce.
Bakıcı seçimi çok önemli en başta güvenilir olmalı, deneyimli hatta eğitimli olması tercih sebebi oluyor. Kendisi de anne olan bakıcılarla da karşılaşıyoruz, ama kendi çocuğunu büyütmekle başkasının çocuğunu büyütmek çok farklı birbirinden. Bizim kurallarımızı benimseyerek bizim çocuğumuzu büyütüyor olmalı.
Anaokulu öğretmeni, bebek hemşiresi ya da çocuk gelişimi mezunu bakıcı bulabilirsek şanslıyız. Daha önce bir iki ailenin yanında çalışmışsa daha iyi olur, ama referans için arayıp ayrılma nedenlerini öğrenmeliyiz. Bebeğimizi büyütecek kişinin hem ona bakmasını hem de evin diğer işlerini yapmasını beklemek doğru olmaz, çünkü tüm işlere her zaman yetişemeyebilir.

bakıcı6

Yabancı kişilerin çocuğumuza bakmasını istemişsek, 0-3 yaş arasında dil gelişimi olduğundan aksanını etkilememeli, düzgün konuşan birini seçmeliyiz. Dil becerisi ileride çocuğumuzun sosyal ilişkilerini belirleyeceğinden, bebeğimizin iki yılını kaybetmemeliyiz.
Eve kamera koyarak bakıcıların çocuğumuza nasıl davrandığını da gözlemleyebiliriz. Özel hayata saygı diye düşünmeden yapılabilir, ama bakıcının da bilgisi olması şartıyla. İşe alırken bunu açıklamalıyız, ayrıca caydırıcı etkisinin olduğu da bir gerçek. Önemli olan bebeğimizi korumaktır.
Ebeveyn olarak bakıcıyı doğru yönlendirmeliyiz.Doğumdan önce işe başlayarak ailemizi tanımasına izin vermeliyiz. Hassas olduğumuz konuları anlatıp, dikkatli olmasını istemeliyiz.

bakıcı3

Annelerin en üzüldüğü noktalardan birisi bazen çocuklarımızın onlara “anne” diye hitap etmesi, yanında yatması gibi sıcak bir durumun oluşmasıdır. Aslında bu ilişki çocuğumuzun ruhsal gelişiminde önemli bir yeri olan bakıcısıyla güvenilir bir ilişki kurmasını sağlıyor.
Yine de doğrusu çocuğumuzla doyurucu bir ilişki yaşamamız, duygusal yönden desteklememiz, geliştiren aktiviteleri birlikte yapmamız ve kaliteli zaman ayırmamızdır. Bakıcısına …. abla,teyze,hanım diye hitap etmeye alıştırmalıyız. Adı ile hitap etmeleri çocuğumuzun aile ve toplum içindeki hiyerarşik yapıyı anlamasına engel olabilir. Bakıcımız bizim çalışanımız, çocuğumuzun değil.
Bir gün yollarımızı ayırmak istediğimizde, çocuğumuzun hayatında önemli bir yeri olan kişiyle ilişkiyi bir anda kesmemeliyiz. Azaltarak, arada bir görüşerek, sonrasında özel günlerde bir arada olmak çocuğumuzun kendisini önemli ve değerli hissetmesini sağlayacaktır.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın