Ağrılarınıza Göre Uyuma Şekilleri

0

Kalitesiz uyku insanı yıpratıyor. Sabah yorgun uyanmak tüm günü olumsuz etkiliyor.

Ne kadar rahat yatağınız olursa olsun, doğru uyuma pozisyonunu bulmadıkça düzgün uyuyamıyorsunuz.  Yatış şekli kan akışını yavaşlatıyor, bu da kaslarda kramplara yol açıyor. Sonucu ise artan sırt ve vücut ağrıları oluyor.

Kadınların yaklaşık dörtte biri yüzüstü pozisyonda rahat uyuyor. Ancak omuzları kıvrılıp boyun omuru büküldüğü zaman sorun başlıyor.

uykupozisyonları

Hangi pozisyonda daha sağlıklı uyursunuz, ağrılardan kurtulmanın yolları;

  • Burnunuz tıkalıysa sırtüstü yatınca ağzınız açılır, boğazınız kurur. Başınızı yükselterek yana yatın, burnunuzun akıp açılması daha kolay olur. Kollarınızı yastığa sarıp, dizlerinizi da hafifçe bükün.
  • Sırt ağrılarından muzdaripseniz yan tarafınıza yatıp dizlerinizi hafifçe kırın, kalçanızı düz tutun. Dizlerinizin arasına sert bir yastık yerleştirin.
  • Kalçanız ağrıyorsa, kalçadaki gerilimi rahatlatmak için sırtüstü yatın, bu şekilde kalçanın bir tarafına yüklenmemiş olursunuz.

uykuşekli

  • Reflünüz varsa sol tarafınıza yatın. Kollarınızı önünüze alın ve dizlerinizi bükün, bacaklarınızı hafifçe üste doğru çekin. Ağrı çok şiddetliyse, sırtınızı tamamen  yuvarlayıp göğsünüzü ve kafanızı yüksekte tutun.
  • Regl öncesi ağrıları malum, karnınızın üzerine yatmayın. Bu pozisyon rahimde baskı ve kramp yapıyor. Yan yatarsanız o da sıkıntılı,  şişkin ve gergin olan göğüslerinizi rahatsız eder. En iyisi sırtüstü yatarak dizlerin altına bir yastık alın ve kollarınızı iki yana serbestçe uzatın.

Şanslı gruptansanız  ve ağrım yok diyorsanız,  dizlerinizi hafifçe çekerek yan yatmak ve sırt desteği için arkanıza bir yastık koymanız yetiyor.

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın