Adı Vejetaryen, Anlatılan ise Kadın…

0

İnsan bazen yaşadığı ortamın dışına çıkıp farklı şeyler görmek, izlemek ve konuşmak istiyor. Bu dileği ya seyahat ederek, ya bir film izleyerek, ya da kitap okuyarak gerçekleştirebilirsiniz. Hepsinin insana kattığı değerler, paha biçilemez. Ancak kendi adıma, kitap okumayı yine de listenin ilk sırasına koymaktan vazgeçemiyorum. Şu sıralar yine sürükleyici bir o kadar da sarsıcı bir kitap var elimde… Bir kadın hikayesi….

“Karım vejetaryen oluncaya dek onun özel bir insan olduğunu hiç düşünmemiştim.”

Edebiyat dünyasında bu yıl üzerinde en çok konuşulan kitaplardan biri olan Vejetaryen, işte bu cümleyle başlıyor. Üç ayrı bölümden oluşan “Vejetaryen” kadını, aile baskısını, farklı olana karşı gösterilen direnci sürükleyici bir dille aktarıyor.

Ev kadını Yonğhe’nin gördüğü rüyaların ardından bir anda vejetaryen olamaya karar vermesiyle birlikte kişiliğinde ,aile yaşamında meydana gelen çarpıcı değişimi anlatıyor kitap. Kendisine öğretilen role başkaldıran bir kadının başına gelenlere tanıklık ediyorsunuz kitabı okurken… Vejetaryen, sade ve akıcı dili ve insanı sarsan hikayesi ile okunması gereken kitaplar arasındaki yerini alıyor…

Han Kang imzalı Vejeteryan, ilk olarak 10 yıl önce Kore’de yayınlanmış, yirmi binin üzerinde satmış. Ardında sinemaya da uyarlanmış. Zaman içinde bir çok farklı dile çevrilmiş. Kitap, 2015’te İngiltere’de, 2016’da ABD’de basılmış. Ve New York Times Book Review, 2016’nın en iyi on kitabından biri olarak seçmiş.

Kitapla ilgili son not; Güney Koreli yazar Han Kang, geçen yıl Vejeteryan’la İngilizce çevirisi yapılmış eserlere verilen Man Booker Uluslararası Ödülü’nü Orhan Pamuk, Elena Ferrante, Robert Seethaler ve Jose Eduardo Agualusa ile yarışıp kazandı.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın