Açlık Krizlerine Yenilmenin 4 Tehlikeli Zamanı Ve Atlatmanın Yolları

0

Ne kadar sağlıklı besleniyor olursanız olun herkesin atlamadığı bazı zamanlar vardır. Özellikle günün ilerleyen zamanları en riskli zamanlardır.

  1. Kahvaltıyı yapmadan güne başlamayın. Kalori tasarrufu yaptığınızı düşünmek çok yanlış, özellikle bu öğünde protein tüketmek gün içerisinde daha az acıkmayı ve daha az kalori almayı sağlıyor.

Peynir,yumurta,zeytin,tam tahıllı ekmek, yeşillikler ve domatesten oluşan klasik bir kahvaltı için vaktiniz yoksa başka seçenekleriniz var.

Tam yağlı yoğurt ve tahıl gevreğini karıştırıp tüketebilirsiniz. Bir diğer seçenek yağsız süte yulaf ezmesini ve 15-20 adet fındığı ekleyip yiyebilirsiniz.

Eğer sabah yiyemiyorsanız kuşluk vaktinde tam tahıllı Wasa krakeri ve 30 gram peynir yemeyi deneyin.

açlık5

  1. Öğleden sonraki saatlerde enerjinizde doğal olarak bir düşüş oluyor. Bu anda kalkıp bir şeyler atıştırma ihtiyacı duyulur. Bu ihtiyaç belki de açlık değil, ufak bir moladır. Öncelikle enerjinizi tazeleme ihtiyacı ile açlık arasındaki farkı anlamaya çalışın.

Masanızda atıştırma alışkanlığından uzaklaşın. Aynı anda hem çalışıp hem yemek iyi bir fikir değil.

  1. Akşam yemek sonrası ise en tehlikeli zaman, bu andaki açlığa “hazsal açlık” adı veriliyor. Yani gerçek açlık değil, sadece zevk amaçlı yemek isteği artıyor. Üstelik bu durumda vücudun kimyasal ödüllendirme sistemi aktif hale geldiğinden, mutluluk hormonu salgısı için daha şekerli ve yağlı besinler istiyoruz.

En iyi çözüm hemen bir yürüyüşe çıkmak, 15 dakika yürümek bile çikolata tüketme isteğini % 50 oranında azaltıyor. Sonraki 10 dakika da bu isteği duymuyorsunuz!

açlık

  1. Bir de yatmadan önceki zaman var. Dolapta gün içinden kalma aklınızı çelecek bir besin varsa durum daha zor.

Bunun da ilginç bir açıklaması var; Uyumadan önce yüksek kalorili besinler tüketmek, kıtlık dönemlerinde atalarımızın hayatta kalmasını sağlamış.

Yatmadan önce naneli macunla diş fırçalayın veya ağız çalkalama suyu kullanın. Tat alıcılar temizlendikten sonra eskisi kadar yemeye istekli olmayacaksınız.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın